تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۹ شهریور ۹۰.::. ساعت : ۳:۵۶ ب.ظ
کدخبر : 937:: بازدید859:: بامدیریت:فرهاد نظری

روستای پنابندان سیاهکل-قسمت دوم

روستای پنابندان سیاهکل-حسینعلی رحیمی پنابندانی

ادامه ضرب المثلها

ضرب المثلها-به در گومه تا دیوار بشتویی .

خدانجار نیه ولی در و تخته خوب بهم جور بکوته .

رفتم خونه ی بابو شاید دل من وابو ، دیدم خونه ی بابو بدتر از خونه ی ما بو و

سگ لو نکن .

تی یک کله کاریه .

آدم یک کولی ایسی .

ای پیلیگی آدم ترف منه .

دچکیسه خرسه منه .

تی مار کون جی جیر بکتی .

جن و پری منه .

از اون تمن بکدانه .

تی دسته شال کون ور گرم نکون .

سال ها برخوره شنبه به نوروز .

همیشه عطاک خونه سر نیه .

بعد از فکال نوغن ، عمه ی تی قد قوربون .

نماز خون قبله راسته .

تره سگم حساب نکونده .

تو هم مره آدم ببوی .

تی کنانه گرگ دره .

سگ ، سگه ، ساقوزه زاکم سگ .

سگ زرد برادر شغاله .

تی گولی پوست مره نگیر.

باور های مردم روستا

مردم روستا فریاد کردن دست جمعی شغال ها در شب را دلیلی بر آفتابی بودن فردای آن شب می دانستند .

مردم روستا گرفتن ناخن موقغ غروب آفتاب و شب را خوش یمن نمی دانستند .

مردم براین باورند اگر کف دست راستشان بخارد پولی به دستشان می رسد و اگر کف دست چپ بخارد بزودی پولی از دست خواهند داد .

در باور مردم نشستن بر چهار چوب در خوش یمن نمی باشد .

اگر یک تار موی خانم یا کدبانوی خانه از بقیه موها جدا وبر پیشانی اش بیافتد بر این باورند که مهمانی برای ناهار یا شام در راه است .

اگر موقع چای نوشیدن و یا صرف ناهار استکان ها یا بشقاب ها در یک ردیف سه تایی قرار گیرند بر این عقیده اند که مهمانی در راه است .

گویش محلی در روستا

گویش و زبان مردم روستای پنابندان گیلگی است . البته ممکن است به علت عدم اعراب گذاری خواندن بعضی کلمه ها برای خوانندگان مشکل باشد .

ژگره : فریاد

سره : حیاط

سرجورکی : سربالایی

سرجیرکی : سرازیری

گرزه : موش

درباره ی پنابندان

روستای قدیمی ، سرسبز و زیبای پنابندان دارای مردمی خونگرم و مهمان نواز از توابع دهستان خرارود شهرستان سیاهکل که در ۱۲ کیلو متری شهرستان و ۳۰ کیلومتری مرکز استان گیلان یعنی رشت قرار دارد . روستا دارای ۱۲۰ خانوارو تقریباْ ۶۰۰ نفر جمعیت می باشد . شغل اصلی مردم روستا کشاورزی ( برنجکاری) ودرکنار کار کشاورزی دامداری (پرورش گاو ) به صورت سنتی رایج است . محصول اصلی روستا برنج بوده و در سالیان گذشته پرورش کرم ابریشم در روستا رایج بوده که به مرور زمان از بین رفته و در حال حاضر جز عده ی معدودی دیگر کسی به این کار مبادرت نمی کند. طبق گفته ی قدیمی های روستا محل قرار گرفتن روستا بر می گردد به جایی که الان شالیزارهای روستا قرار دارند وروستا طی سالیان نه چندان دور چند بار تغیر مکان داده و دلیل اصلی آن تنها باران های سیل آسا و بالا آمدن و طغیان رودخانه سفیدرود بوده است که در مرحله ی آخر مردم به محل فعلی روستا که ۷ الی ۸ متری از سطح زمینهای کشاورزی بلندتر است و امکان آب گرفتگی وجود ندارد نقل مکان کرده و سکنی گزیده اند . نوع خانه های روستا در قدیم از مصالح رایج در گیلان بوده و ساخت خانه ها هم به طور سنتی صورت می گرفته که امروزه جز تعدادی بقیه از بین رفته است . زمینهای شالیزار روستا از محل کانال فرعی منشعب از سد انحرافی سنگر و رودخانه کیاجوب (درگویش محلی مردم کوجه) منشعب از همان کانال آبیاری می شوند . ارتباط مردم روستا بیشتر با شهر سیاهکل به علت نزدیکی و وجود بازار محلی در دوروز هفته ( دوشنبه ـ پنج شنبه ) برای تامین مایحتاج و در عین حال با مرکز استان یعنی شهر رشت می باشد .

برنج

برنج از خانه گندمیان است . می گویند بیش از دو هزار سال است که برنج در سواحل خزر کشت می شود . بنا بر روایتی برنج از هندوستان و از راه پاکستان به ایران راه یافته و کم کم به گیلان رسیده است و باز هم طبق گفته ها و شنیده ها برنج اول با رنج(یعنی بدست آمده با رنج و زحمت ) بوده که بعدها برنج خوانده شده است . ارقام تحت کشت در روستا دو نوع هاشمی و علی کاظمی می باشد ولی در گذشته ارقامی مانند : حسن سرا ، بی نام ، دم سیاه ، خزر ، چمپا ، نعمت ، ندا و غیره کشت می شده که امروزه از کشت آن ها خبری نیست .

برنج و برنجکاری جزئی از هستی مردم روستا و کلاً گیلانیان می باشد و قدمتی به بلندای تاریخ این مرزو بوم کهن دارد ودر تمام جلوه های زندگی مردم روستا اهم از غم و شادی ، تولد و مرگ نمودار است . بوی جان فزایش در سراسر منطقه پراکنده میشود ، عطری که حاصل دسترنج زنان و مردان پرتلاش و خستگی ناپذیر گیل است .

آب و هوا

آب و هوای روستا مثل مناطق دیگر استان گیلان و کلاً سواحل خزر آب و هوایی معتدل می باشد که تحت تأثیر آب و هوای کوهستانی البرز و در یای خزر است .

شهدا

روستای پنابندان در سالهای دفاع مقدس ۴ شهید گلگون کفن تقدیم کشور نموده است .

شهید هوشنگ شریفی ، شهید نادر کریمی ، شهید احمد طلوعی و شهید ابراهیم کریمی

حسینعلی رحیمی پنابندانی

منبع:پنابندان دات بلاگفا دات کام

«مطالب مرتبط»

۷ دیدگاه

 1. سلمان طلوعی پاشاکی گفت:

  سلام جناب رحیمی عزیز بنده هر روز از تصاویر زیبا و مطالب قشنگی که تو سایت میزارید لذت میبرم و هر روز تو ازمایشگاهم نگاشون میکنم .ممنوننم از ذوق شما

 2. اباذر کریمی گفت:

  بسیار لذت بردم از این وب سایت

 3. عظیمی گفت:

  با عرض سلام.
  من دانشجوی رشته کارشناسی معماری هستم.ساکن رشتم. برای درس روستا در مورد روستای پنابندان اطلاعات بیشتری می خواستم.عکس و نقشه های روستا.امیدم به شماست.کمکم کنید.تا این هفته بیشتر فرصت ندارم.
  خیلی ممنون میشم.

 4. حسینعلی رحیمی پنابندانی گفت:

  سلام آقای نظری . تی احوال خوبه .
  انشالله که همیشه موفق ببی . خیلی زماته که تی وبلاگه خونمه

 5. محمد آذرخش گفت:

  میتوان گفت آقای نظری خیلی زحمت کشیدند و از آقای رحیمی نیز تشکر که روستای پنابندان را معرفی نمودند اینجانب محمد آذرخش نیز میتوانم کمک کنم . باتشکر

 6. حسینعلی رحیمی پنابندانی گفت:

  خداوندا دل دوستانم را از بهار لبریز کن و پر نما دستان اجابتشان را از آن چه در مرام خدایی توست . سال نو مبارک – البته با کمی تأخیر !

 7. حسینعلی رحیمی پنابندانی گفت:

  سلام آقای نظری . تی احوال خوبه .
  انشالله که همیشه موفق ببی . خیلی زماته که تی وبلاگه خونمه

دیدگاه خود را به ما بگویید.