تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۵ اسفند ۹۲.::. ساعت : ۷:۱۷ ب.ظ
کدخبر : 8551:: بازدید1,485:: بامدیریت:فرهاد نظری

روستای دوست لات سیاهکل

روستای دوست لات سیاهکل

روستای دوست لات از جمله روستاهای زیبای استان گیلان می باشد . که در بخش مرکزی شهرستان سیاهکل واقع شده است این روستا از نظر جمعیت پنجمین روستای این بخش می باشد قرار گرفتن این روستا از یک سو به سنگر( شهرستان رشت)و از سوی دیگر به شهرستان سیاهکل موجب شده است تا این روستااز  موقعیت خوب گردشگر برخوردار باشد.

این روستا دارای ۱۷۹ خانوار ثابت و ۴۸ خانوار مهمان و بالای ۶۵۰ نفر جمعیت ثابت و تقریبا ۲۵۰ نفر جمعیت متغیرو مهمان است

علاوه بر این وجود سد سنگر و کانال آب جهت مشروب کردن مزارع کشاورزی، نمای زیبایی به این روستا بخشیده است اما این روستا دارای مشکلاتی است که خسرو ارقند، داریوش غضنفری، به عنوان اعضای شورا و فاطمه ارقند در سمت دهیار این روستا از مسئولین و نماینده خود در خواست نمودند تا سری به روستای خود  بزنند تا از نزدیک با مشکلات آنان آشنا شوند در این نشست صمیمی مشکلات روستا توسط شورا و دهیار مطرح گردید که مهمترین آنها به قرار ذیل است :

این روستا دارای طرح هادی مصوب سال ۸۴ می باشد که متاسفانه بر اثر وجود نواقص در صددبازنگری طرح هادی قرار داریم. که تاکنون کار نقشه برداری و مطالعات میدانی انجام پذیرفته است اما درخواست ما افزایش کاربری مسکونی بعلت حجم زیاد ساخت و ساز و تمایل جوانان به اسکان در محل و وطن خود می باشدکه در این خصوص با مشکل منابع طبیعی مواجه شده ایم زیرا منابع طبیعی در اراضی و تصرفات ۵۰ ساله اهالی ادعای مالکیت می کند که این عامل موجب کندی در روند بازنگری گشته است ضمن اینکه اداره منابع طبیعی همکاری خوبی با مردم داشته است ولی امیدوارم به واگذاری مالکیت به مردم از سوی منابع طبیعی موضوع بلا تکلیفی زمین و اراضی کشاورزان حل گردد.

هر چند اعتبار این طرح در سال ۸۴ جهت زیر سازی و آسفالته نمودن (مقدار یک کیلومتر خیابان موسوم به خیابان دیلم) از سوی نماینده محترم (ندیمی)جذب گشته است.

ایشان احداث پارک کودک و ایجاد آرامگاه را از دیگر خواسته های خود عنوان نمودند وافزودند: زمین برای احداث پارک کودک و ایجاد آرامگاه از سوی شورا و دهیاری تعرفه شده است و موافقت آن از سوی بخشداری ا خذ شده است اما امیدواریم اعتبار آن در کمیته برنامه ریزی شهرستان لحاظ گردد.

خدمتگزاران مرم در روستا ضعف برق را از دیگر مشکلات خود معرفی نمودندو خاطر نشان ساختند در این خصوص مکاتباتی با اداره برق انجام شده ا ست و مقرر شده است توسط اداره برق با اعتبار ۴۰ میلیون تومان یکدستگاه ترانس برق نصب گردد که این کار در مرحله پیمان قرار دارد.

دیگر مشکل ما در بخش برق خطوط سیم پیچی می باشد که مربوط به قبل از انقلاب است که هم سیم ها و هم تیرها برق فرسوده شده اند که انتظار داریم این مشکل حل گردد.

اعضای شورا و دهیار تصریح نمودند: از جمله مواردی که می تواند هم موجب شکوفایی اقتصاد منطقه شود و هم باعث جلوگیری از مهاجرت به شهر شود فراهم نمودن زیر ساختها از جمله گازرسانی می باشد لذا گازرسانی به این روستا مد نظر است وبا توجه به اینکه کار نقشه برداری این روستا به همراه روستای تازه آباد در سال ۸۶ انجام شده است امیدواریم این روستا به همراه روستای تازه آباد گاز دار شود.

این اعضا و دهیار اختصاص زمین جهت ورزش جوانان را از دیگر خواسته های خود عنوان نمودند.

ایشان عدم اختصاص اعتبار برای تجهیز مدرسه طالقانی روستای خود را از جمله دیگر مشکلات خود بیان داشتند و اظهار داشتند: تنها برای پایه ۶ مقداری میز و صندلی تجهیز گشته است همچنین از سوی اداره توسعه ، تجهیز و نوسازی مدارس استان مبلغی اعتبار برای بازسازی مدرسه این روستا اختصاص یافته بود امامااطلاعی از مبلغ اعتبار نداریم.

وی تصریح نمودند: چسبیده بودن آب خوری مدرسه به سرویس بهداشتی، یکی بودن سرویس بهداشتی دختر و پسر، نداشتن آب سردکن و سیستم گرمایشی (که قول  نصب آب سردکن و هم سیستم گرمایشی به صورت شوفاژ توسط مدیر کل توسعه ،تجهیز و نوسازی داده شده بود) از دیگر مشکلات روستای ما در بخش آموزش و پرورش می باشد.

این اعضای اظهار داشتند: قسمتی از جاده در خیابان تربیت (داخل بافت روستا)روستا بر اثر رانش دچار تخریب و اختلاف ارتفاع گردیده است که موجب قطع عبور و مرور گشته است هر چند کارشناس بنیاد مسکن میزان تخریب را برآورد نموده اند و مراتب را به بخشداری گزارش کرده اند لذا از مسئولین حاضر علی الخصوص نماینده محترم درخواست داریم که در کمیته برنامه ریزی اعتباری جهت ترمیم جاده گذاشته شود.

اعضای شورا ودهیار در پایان رسیدگی به روستا را در خواست نمودند زیرا روستاها موجب شکوفایی اقتصاد کشور خواهد شد

منبع:وبلاگ همای گیلان

«مطالب مرتبط»

یک دیدگاه

 1. مهدی کریمی گفت:

  سلام
  روستای دوستلات جای قشنگیه
  هم از لحاظ گردشگری و هم ازنظر زندگی مناسبه.
  فقط حیف ک مسئولین زیاد به مشکلات روستا اهمیت نمیدن.
  در کل پیشنهاد میکنم که یک بار هم که شده تجربه کنید…….

دیدگاه خود را به ما بگویید.