تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۳ فروردین ۹۲.::. ساعت : ۵:۰۷ ق.ظ
کدخبر : 6135:: بازدید193:: بامدیریت:فرهاد نظری

سیره حفاظتی واطلاعاتی امامان معصوم-محمد شبدینی پاشاکی

سیره حفاظتی واطلاعاتی امامان معصوم علیهم السلام

موضوع این کتاب شرح و بررسی سیره حفاظتی و اطلاعاتی امامان معصوم(علیهم السلام) در عرصه‌های گوناگون است.

نقطه‌ی آغازین پیدایش فعالیت‌های حفاظتی در تاریخ بشر را می‌توان زمانی دانست که زمامداران قبایل و جوامع خُرد فهمیدند برای دوام و بقا، افزون بر قدرت نظامی و برتری اقتصادی، کسب اطلاعات دقیق از رقیب و حفظ اطلاعات خویش ضرورتی انکار ناپذیر است.

اینک، در عصر ارتباطات که ابزار ارتباطی روند فزاینده‌ای به خود گرفته است و فناوری نوین اطلاعاتی و ارتباطی تمام شئون زندگی اجتماعی انسان‌ها را درنوردیده و به درون حوزه‌های مختلف زندگی بشر نفوذ کرده است، نیاز به فعالیت‌های حفاظتی بیش از پیش نمود می‌یابد. سپر نجات‌بخش در برابر هجمه‌ی دهشت‌آور جاسوسان اطلاعاتی و حربه‌ی نفوذ رقیبان بر پیکره‌ی شبکه‌ی اطلاع‌رسانی، رعایت سیستم‌های حفاظتی است. آحاد جامعه باید بر این باور باشند که هر نظامی برای ادامه‌ی حیات سیاسی خود و هر جامعه‌ای برای حفظ استقلال خویش به کسب اطلاعات گوناگون و حفاظت از اطلاعات و اسرار خود نیازمند است؛ از این رو، برای محروم نگاه‌داشتن مخالفان از دسترسی به اطلاعات، سامانه‌ای محافظ و برای کسب اطلاع و نفوذ، نیروی اطلاعاتی هشیار و قوی نیاز دارد.

ائمه معصومین (علیهم السلام) برای حفظ کیان شیعه و ایجاد امنیت شیعیان در مقابل حاکمان جور روش‌هایی را تعلیم می‌دادند که زمنیه‌ساز حفظ جان، سرمایه، دین و نیز باورهای شیعی بود، روش‌هایی که گاه حفاظتی بود و گاه اطلاعاتی و برای به دست آوردن اطلاعات از دستگاه ظالم حاکم.

منظور از سیره حفاظتی و اطلاعاتی امامان معصوم، کلیه اقدامات آشکار و پنهانی است که امان شیعه برای رهبری تشکیلات شیعه، حفاظت از جان شیعیان، آگاه‌سازی آنان جهت برملانشدن اسرار شیعه در مقابل حکام جور و نیز برای به‌دست‌آوردن اخبار و اطلاعات (مثل نفوذ و عامل‌گیری و…) دشمن انجام داده‌اند.

فعالیت حفاظتی و اطلاعاتی امامان(علیهم السلام)، به اقتضای طبیعت سری و پنهانی آن، ایجاب می‌کند که بخش‌های عمده و اساسی زندگی آنان، در پس پرده خفا باقی مانده باشد؛ زیرا به دور از چشم دشمنان و حتی دوستان عوام انجام می‌شده و تنها خواص از کم و کیف آن مطلع بوده‌اند؛ از این‌رو، نباید انتظار دلایل و مستندات روشنی در این زمینه را داشت، ولی شواهد و قراین فراوانی در ضمن روایات، ذکر شده است.

کتاب در سیزده فصل نگاشته شده است که فصل اول آن کلیات شامل تبیین موضوع، روش پژوهش، اهیمت و جایگاه حفاظت و اطلاعات، تبیین واژگان است. از فصل دوم تا فصل سیزدهم به ترتیب سیره حفاظتی و اطلاعاتی از امام علی ابن ابیطالب (علیه السلام) تا امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف بیان شده است. که هر فصل شامل فضای سیاسی- امنیتی دوران امامت، رفتار خلفا با امام (علیه السلام) و سیره حفاظتی امام (علیه السلام) می‌باشد.

«سیره حفاظتی و اطلاعاتی امامان معصوم (علیهم السلام)» نگاشته‌ی محمد شبدینی پاشاکی، صمد عالی‌نژاد، غلامعباس حسینی در ۳۶۴ صفحه از سوی انتشارات پژوهشکده تحقیقات اسلامی،‌ انتشارات زمزم هدایت، در سال ۹۱ منتشر شده است.

منبع : کتابخانه مجلس

«مطالب مرتبط»

دیدگاه خود را به ما بگویید.