تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۳ شهریور ۹۰.::. ساعت : ۱:۵۹ ب.ظ
کدخبر : 492:: بازدید400:: بامدیریت:فرهاد نظری

درموردپاشاکی-داریوش جهانگیری پاشاکی

درموردپاشاکی-داریوش جهانگیری

مردم پاشاکی ابتدا به صورت پراکنده زندگی می کردند و بعد به علت   بروز سرقت  به خصوص سرقت های  شبانه و همچنین داشتن  وضعیت اقتصادی  خوب (که دارای کشاورزی مطلوب «به دلیل داشتن دو آبرفت سفید رود وکیاجوب قبل از سد سازی »منابع درآمد  جنگل،باغ،ابریشم،برنج،زغال،دامداری از قبیل نگهداری اسب وگاو  وداشتن کار اولیه کوزه گری بودند) همگی دست به دست هم داده سبب دسته جمعی زندگی کردن ساکنان پاشاکی شد.

دارای دبستانی به نام شهریار بوده و جزو قدیمی ترین دبستانهای استان گیلان به شمار می رفت که الان به نام شهید گمنام تغییر نام یافته است.

اگر پاشاکی را از بالا بنگریم در مرکز محل خانه ها از طرف شرق و غرب در یک راستا قرار دارند ودرمرکزیت هیچ حصاری وجود ندارد.

ساختمان های قدیمی به صورت دو طبقه ای بوده و بیشتر چوب درآن بکار برده شده بود واولین مجتمع نشینی رامی توان گفت، از روستای پاشاکی الگو گرفته شده که هم  پایین وهم  بالا قابل سکونت که ورودی آن از پله چوبی بود.

ساختمان ها طوری ساخته شده  بود که حدود چهل سال پیش ژاپنی ها  ،در مورد این ساختمانها تحقیقاتی به عمل آورده ونظرآنها را به خود جلب کرده بود. که این خانه ها به علت بکار بردن چوب زیاد ونوع ساخت معماری ونوع پوشش شیروانی  از کاه وگالی برنج ، ضد زلزله بوده و در مقابل گرما وسرما محفوظ  بود.

دانش آموزان پاشاکی  از نظرسطح سواد در استان گیلان بی نظیر بوده و  همیشه رقابت شدید علمی بین  دانش آموزان وجود داشت ودارد ،ودرسخت ترین شرایط  چه از نظر دوری مدرسه در زمان قدیم چه از لحاظ امکانات ، دانش آموختگان  روستای ما توانستند مقامات علمی بالایی را کسب کنند که کا ملا مشهود است.

مردم پاشاکی در زمان کشاورزی از صبحگاه تا شامگاه  به کشاورزی مشغول بوده . اگر مزرعه ی افرادی در دور دست بود مجبور می شدند یک نفر را از  بیرون استخدام کرده تا بتواند نوزاد یابچه را نگه دارد(زاگ داری) وکودکان بالای پنج سال در موقع کار کشاورزی در منزل برای رسیدگی به امور طیور وآشپزی که نسبت به جاهای دیگر بی نظیر بوده  به خانواده کمک می کردند.

باتشکراز:داریوش جهانگیری پاشاکی

«مطالب مرتبط»

دیدگاه خود را به ما بگویید.