تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۳ شهریور ۹۰.::. ساعت : ۶:۳۵ ق.ظ
کدخبر : 447:: بازدید728:: بامدیریت:فرهاد نظری

علی کریمی پاشاکی- فوتبالیست

علی کریمی فوتبالیست

علی کریمی ((جادوگر اسیا))-محمد علی کریمی پاشاکی (زادهٔ ۱۷ آبان ۱۳۵۷ در کرج) فوتبالیست سرشناس ایرانی است. خانواده او اهل روستای پاشاکی از توابع سیاهکل هستند. او هم‌اکنون عضو باشگاه استیل آذین است. کریمی پیش از این در باشگاه‌های فتح تهران، پرسپولیس تهران، الاهلی امارات، بایرن مونیخ آلمان و السیلیه قطر نیز بازی کرده است.او نخستین بار در سال ۱۹۹۸ در بازی مقابل کویت در بازیهای آسیایی بانکوک با پیراهن تیم ملی به زمین آمد. کریمی در ابتدای بازیهای دور سوم انتخابی جام جهانی ۲۰۱۰ نیز کاپیتان ایران بود که بعد از تیم ملی کنار ماند. بنابر اعلام ابوالفضل جلالی مدیر برنامه‌های علی کریمی مبلغ قرارداد این بازیکن در طول دو سال بازی در قطر ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار یورو بود. کریمی با قراردادی به ارزش ۳۰۰ میلیون تومان بار دیگر به پرسپولیس تهران پیوست تا به عنوان ارزان‌ترین ستاره فوتبال ایران در لیگ برتر مشغول به بازی شود. کریمی عضو تیم ملی فوتبال ایران است و در تیم‌های بزرگی نظیر بایرن مونیخ آلمان بازی کرده است. وی همیشه پیراهن شماره ۸ را به تن می‌کند.[۱] او در سال ۲۰۰۴ بازیکن سال آسیا شد. در نظرخواهی سایت فدراسیون بین‌المللی آمار و تاریخ فوتبال جهان، علاقمندان در سراسر دنیا به علی کریمی ۱۶٫۷۸۵ امتیاز دادند که وی با این امتیاز در سال ۲۰۰۹ در رتبه هشتم محبوبترین بازیکنان فوتبال جهان قرار گرفت.

http://fa.wikipedia.org/wiki
شناسنامه
نام کامل: محمدعلی کریمی پاشاکی
زادگاه: کرج، استان تهران، ایران
ملیت: ایرانی
قد: ۱۷۸ سانتیمتر
وزن: ۷۳ کیلوگرم
وضعیت تأهل: متأهل، دارای دو فرزند پسر (به نام*های هاوش و هیرسا)
حرفه: فوتبالیست حرفه*ای
القاب: جادوگر تهران، مارادونای آسیا
سرگرمی: والیبال ساحلی
باشگاه*ها
به ترتیب :
نوجوانان نفت تهران – ایران.
نوجوانان سایپا تهران – ایران.
جوانان سایپا تهران – ایران.
فتح تهران – ایران.
پرسپولیس تهران – ایران.
الاهلی دوبی – امارات.
بایرن مونیخ – آلمان.
القطر _ قطر
السیلیه قطر
پرسپولیس تهران
افتخارات

نایب قهرمانی نوجوانان تهران با نوجوانان نفت.
قهرمانی امیدهای تهران با امیدهای فتح.
قهرمانی لیگ و جام حذفی ایران با پرسپولیس.
قهرمانی جام حذفی امارات با الاهلی امارات.
قهرمانی بازیهای آسیایی بانکوک با تیم ملی ایران.
قهرمانی غرب آسیا با تیم ملی.
قهرمانی جام بین قاره*ای آسیا – اقیانوسیه با تیم ملی ایران.
بازیکن سال ۲۰۰۴ آسیا
راهیابی به جام جهانی ۲۰۰۶آلمان همراه با تیم ملی ایران
انتقال به بایرن مونیخ

کریمى‌ چگونه‌ کریمى‌ شد؟

من‌ هم‌ مثل‌ همه‌ بازیکنان‌ از خیابانها و زمین‌هاى‌ خاکى‌ کرج‌ شروع‌ کردم‌ بعد از مدتى‌ به‌ پرسپولیس‌ پیوستم‌ و شروع‌ فوتبالم‌ به‌ صورت‌ حرفه‌اى‌ به‌ آن‌ دوران‌ مربوط‌ مى‌شود. من‌ اصالتاً‌ اهل‌ شمال‌ ایران‌ در اطراف‌ لاهیجان‌ در جایى‌ به‌ نام‌ پاشاکی هستم.

چندی پیش فوتبال ایران افتخار بزرگ دیگری در سطح قاره کهن کسب کرده و عنوان مرد سال آسیا به یکی از بازیکنان شایسته ایرانی تعلق گرفت و حالا شاهدیم که سلطان فوتبال آسیا به بایرن پیوسته است. کسی که بازی اش همگان را به یاد اعجوبه ای به نام «دیگو مارادونا» می اندازد و دریبل هایش بازی رونالدو برزیلی را تداعی می کند. بی دلیل نیست ساکنان قاره کهن و فوتبالدوستان آسیایی او را جادوگر و اعجوبه خطاب می کنند و همه از دیدن بازی اش لذت می برند. کسی که به تعبیر زیبای یکی از ورزشی نویسان جوان «اگر بخواهد قادر است خودش را هم دریبل بزند و در بالاترین سطح فوتبال دنیا بازی کند.» او کسی نیست جز علی کریمی مهاجم تکنیکی و ارزشمند تیم ملی و باشگاه بایرن مونیخ.. با مادر مرد سال فوتبال آسیا گفتگو کردیم که آن را می خوانید:

خانم کریمی، ابتدا خودتان را معرفی کنید؟

من حوریه آببند پاشاکی هستم، ۵۲ سال از خدا عمر گرفته ام و پنج فرزند دارم و علی فرزند سومم است.

قبل از آغاز گفتگو، کسب عنوان مرد سال فوتبال آسیا توسط علی کریمی را به شما و خانواده تان تبریک می گوییم شما فکر می کردید، علی با وجود دو رقیب پر نفوذ بتواند این افتخار را کسب کند؟

من می دانستم علی به این افتخار دست پیدا می کند چون دلم خیلی روشن بود. آن روز وقتی قرار بود مرد سال آسیا را انتخاب و معرفی کنند من از صبح پای تلویزیون نشسته بودم و در اولین بخش خبرهای ورزشی خبر این موفقیت بزرگ را شنیدم و شکر خدا را به جای آوردم.

بعد از اطلاع از انتخاب علی  و حالا پیوستنش به بایرن اولین کاری که کردید چه بود؟

خیلی خوشحال بودم و می خواستم به علی هم تبریک بگویم اما به او دسترسی نداشتم، بنابراین به منزلش در امارات زنگ زدم و با عروسم صحبت کردم. گفتم می خواهم با علی حرف بزنم عروسم گفت مادرجان به محض اینکه علی آمد با شما تماس می گیریم. به عروسم گفتم قبل از هر چیز برای پسرم اسفند دود کند چون خیلی خوش تیپ و خوشگل شده بود(با خنده) ترسیدم او را چشم بزنند.

 معمولاً هر چند وقت یکبار علی را می بینید؟

 بستگی به بازی تیم ملی دارد. اگر بازی های تیم ملی زیاد باشد. علی هم زود به زود می آید، امسال هم خدا را شکر علی را بیشتر از سالهای پیش دیدیم.

 معلوم است عروس و نوه هایتان را خیلی دوست دارید اینطور نیست؟

خیلی زیاد همسر علی، خانم خوب و مهربانی است و از او خیلی راضی ام. وقتی پنج سال پیش علی خواست به خواستگاری او برویم من و پدرش به دلیل اینکه علی دو تا برادر مجرد بزرگتر از خود داشت، مخالفت کردیم و با انتخاب او موافق نبودیم، اما اصرار علی ما را هم راضی کرد و خوشبختانه این وصلت سرگرفت و خدا را شکر عروس خوب و مهربانی نصیب ما شده است از دو پسر علی هاوش و کیارش هم که هر چی بگویم کم گفتم. به خصوص هاوش که کپی بچگی های علی است و تمام خصلت ها و شیطنت های دوران کودکی پدرش را به ارث برده است!

از دوران کودکی علی بگویید، چطور بچه ای بود؟

پر جنب و جوش و سرشار از انرژی. فکر و ذکرش فوتبال بود. در دوران کودکی و نوجوانی تا دلتان بخواهد شیشه همسایه ها و خانه مان را شکسته است. خلاصه همه اهل محل از دست فوتبال و علی و دوستانش آسایش نداشتند (با خنده)

 فکر می کردید همین بچه شلوغ و پر سر و صدا روزی یکی از بهترین فوتبالیستهای دنیا و آسیا  و عضو یکی از بزرگترین باشگاههای جهان شود؟

راستش را بخواهید هرگز فکر نمی کردم علی روزی در فوتبال این اندازه مطرح و معروف شود. اما خودش تلاش کرد و خدا هم کمکش کرد و به چیزی که می خواست رسید.

دوست داشتید علی چه کاره شود؟

 من هم مثل خیلی از پدر و مادرها دلم می خواست فرندانم دکتر و مهندس شوند. علی هم تا سوم راهنمایی خیلی خوب درس می خواند و شاگرد زرنگ بود، اما بعد از آن درسش افت کرد و تا دیپلم بیشتر نتوانست تحصیل کند.

خب الان از اینکه علی یک بازیکن بزرگ و مشهور شده راضی هستید؟

 چرا که راضی نباشم. بالاخره خواست و حکمت خدا این بوده که علی اینطوری به کشورش خدمت کند. علی با گلها و بازی خویش برای مردم شادی می آورد و ما هم از شادی مردم خوشحال و راضی هستیم.

رفتار علی با شما و خواهر و برادرانش چطور است؟

خیلی خوب. علی بچه خانواده دوست و احساساتی است. تنها عیب او این است که زود عصبانی می شود، اما عصبانیت اش هم لحظه ای است خیلی زود همه چیز را فراموش می کند.

 برخورد مردم با شما به عنوان خانواده یک قهرمان ملی چگونه است؟

 مردم به خصوص هم محله ای هایمان به ما خیلی لطف دارند. همیشه جویای حال علی هستند. حتی همسایه های استقلالی هم علی را دوست دارند و ما را مورد لطف قرار می دهند.

الان صحبت از رفتن علی به آلمان و بازی کردن به همراه بایرن در لیگ های اروپایی است، شما در این باره چه نظری دارید؟

با اینکه دوری علی برایم خیلی سخت است اما هیچ وقت نخواستم مانع پیشرفت او شوم. البته خود علی هم تا حالا به خاطر نزدیکی امارات به ایران تاکنون نخواسته به اروپا برود ولی این بار به نظر من بهتر است برای پیشرفتش در لیگ های اروپایی بازی کند.

 اگر قرار باشد به بهترین بازیکنان آسیا یک نصیحت مادرانه بکنید به او چه می گویید؟

از علی و همه فرزندانم می خواهم در زندگی راه درست را در پیش بگیرند و به هر مقامی که رسیدند مردم را فراموش نکنند.

بر گرفته از وبلاگ پسری از خاک کویر

«مطالب مرتبط»

۴ دیدگاه

 1. از طرف پا به توپهای قدیم و جدید پاشاکی گفت:

  قبل سال ۸۰ بود که علی فوتبالیست به پاشاکی آمد.و بچه محلها او را بر روی کولشات سوار کردن و به این افتخار نازیدن. و آن آخرین بار بود. بعد آن نیامد که نیامد… شاید بعدها بیا ید شاید

 2. علی حسنی گفت:

  سلام درباره علی هر چه گفته باشید باز هم کم گفته اید امیدوارم تمام کریمیها خوب باشند سربلند مخصوصا یکی از آنها که در کارخانه سیمان همدان است کریمی نگو یه دسته گل

 3. آرنگ اشکوری گفت:

  ممنون از مطالب جالبتون.
  پاسخ : تشکر

 4. محمد جواد گل محمدی گفت:

  سلام دوست گرامی
  روستای زیبا و افراد سرشناسی دارید امیدوارم همیشه موفق باشید لینکتان کردم در وب سایت جنگسرا
  گل محمدی

دیدگاه خود را به ما بگویید.