تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۲ شهریور ۹۰.::. ساعت : ۴:۳۵ ق.ظ
کدخبر : 382:: بازدید479:: بامدیریت:فرهاد نظری

مزیت روستا-مهرنوش محسنی پاشاکی

مزیت روستا-روستای گوشگجان آستانه اشرفیه

به نام خدا-روستا مکان مناسب و شبیه به بهشت روی زمین است چون در آن فرهنگ خاص خود یعنی سازش، صلح، صفا، مهربانی و با هم بودن نهادینه گشته و یک روستائی برای خودش دنیای کوچکی را ترسیم نموده و به آن قانع است بنا به فرمایش امام محمد باقر(ع) که فرمود: بی نیازترین مردم کسی است که آنچه خدا برایش مقرر فرمود قانع باشد، روستائی آن را به عینه عملی می نماید و سر لوحه امورات زندگی روزمره قرار میدهد.
روستایی زحمتکش حاصل دست رنج خود را مصرف و حتی به شهر صادر می نماید، خلق و خوی روستایی صفا، بی ریا و چون رودی زلال و شفاف است، چون آئینه همدیگرند. وقتی بعضی از فیلمهای پخش شده و ساخته شده بعضی از شمال شهری های بزرگ و به اصطلاح مترقی را میبینم به روستایی بودن خود میبالیم، چون از همه آن واژه ها و دنیای آنها غریبیم و دنیای ما بسیار جالب و زیباست و لذت بردن از نعمتهای خدا برایمان خیلی آسانتر است. جوان روستایی عزیز میتواند با ۵ الی ۱۰ میلیون تومان زندگی خوبی برای خودش مهیا نماید در حالی که این هزینه بسیار ناچیزی برای جشن تولد سگهای بعضی از شمال شهری هاست، به اصطلاح پول توی جیبی بچه های آنهاست به همین دلیل است که زندگی مشترک آنها با کوچکترین ناملایماتی به جدایی و تلخی میگراید چون همه چیز را در پول میبینند در حالی که روستایی بچه خود را نیز به قناعت عادت می دهد، چون ثروتی است تمام نشدنی(قناعت).
روستایی می داند عمر مفید انسان فانی بسیار کوتاست به همین دلیل حرص و جوش زیاد نمی زند و آنقدر تقلی میکند که زندگی معمولی داشته باشد برای من روستا یعنی عشق، صفا، مهر،لذت و زندگی.
این چند سطر را نوشتم کلیات است و محصول ذهن ناقص من است ممکن است جوامع زیبای روستا نیز بعضا تحت تاثیر اعمال نابجا قرار بگیرد مطمئنم اگر فرهنگ روستا تحت تاثیر واردات فرهنگ غلط و منحط قرار نگیرد بسیار جالب توجه بماند در غیر اینصورت عکس آن خواهد بود. نه اینکه خدای نکرده زندگی همه غرب زده ها را(شمال نشین) بد بدانیم یا اینکه همه روستاییان را خوب بدانیم مثل من نگارنده بد در روستا ممکن است باشد ولی الگوی روستاییان بزرگان و پیران ماهستند و ما نیز از تجربیات بسیار ارزشمند آنهانهایت استفاده را می کنیم هنوز در جوامع روستایی هستند کسانی که نمیتوانند بپذیرند که بزرگان خود را بعد از کهولت سن به سرای سالمندان بسپارند چون اعتقاد دارند روزی آنان نیز پیر خواهند شد و هر چه آنها با پیران خود بکنند خواهند دید پس بیاییم جوامع زیبای روستایی را پاس داریم و به آن عشق ورزیم زنده باد روستای ما، پاینده باد دهات ما، برقرار باد پاشاکی، سرافراز بمانی ایران عزیز ما
ارسالی از: مهرنوش محسنی پاشاکی

«مطالب مرتبط»

یک دیدگاه

  1. اسماعیل فرهادی گفت:

    اقای محسنی متشکرم از مطالب خوب شما

دیدگاه خود را به ما بگویید.