تاریخ انتشار :پنج شنبه ۳۰ آذر ۹۱.::. ساعت : ۹:۴۳ ق.ظ
کدخبر : 3146:: بازدید393:: بامدیریت:فرهاد نظری

خطبه های نماز جمعه شهریار-حجة الاسلام و المسلمین پاشاکی

دولت حقوق پایه معلمان را افزایش دهد -عمامه گذاری طلاب حوزه علمیه شهریار-خطبه های نماز جمعه شهریار-مسئول حوزه بین المللی گیلان

نماز جمعه 25 فروردین 1391 شهرستان شهریارروابط عمومی ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستان شهریار:

نماز جمعه این هفته شهرستان شهریار به امامت امام جمعه موقت شهریار حجة الاسلام و المسلمین پاشاکی برگزار گردید. خطیب جمعه شهرستان شهریار در خطبه اول ضمن اشاره به لزوم تربیت صحیح دینی فرزندان مطالبی را در خصوص اهمیت نماز بیان نمودند. ایشان در خطبه دوم پس از دعوت به رعایت تقوای الهی با اشاره به مناسبت های مهم هفته از جمله روز ارتش جمهوری اسلامی، جملاتی از حضرت امام خمینی رحمة الله علیه را در خصوص نفی رابطه با آمریکا متذکر شدند. لازم به ذکر است به مناسبت 29 فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی، سخنران پیش از خطبه های این هفته، امیر سرتیپ دکتر عباس فلاح فرمانده گروه 33 توپخانه نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی بودند.

خلاصه خطبه اول:
یکی از حقوق فرزند بر والدین تربیت نیک است.
لقمان حکیم در توصیه ای به فرزندش که در قرآن آمده است، می گوید: (ای پسرم) نماز را به پا دار و به نیکی امر کن (امر به معروف).
28 مرتبه در قرآن کریم، بعد از فرمان به اقامه نماز، پرداختن زکات آمده است، اما در اینجا بعد از نماز، امر به معروف آمده است. بعضی از مفسران این موضوع را به این خاطر دانسته اند که معمولا فرزندان در سن رشد، ثروتی ندارند که زکات بپردازند.
روزی پیامبر(ص) فرمودند: وای به حال فرزندان آخر الزمان از دست والدینشان. سپس اصحاب دلیل این سخن را جویا شدند که پیامبر (ص) فرمودند: چون به فکر دنیای فرزندانشان هستند ولی به فکر آخرتشان نیستند.
حضرت علی (ع): وظیفه پدر است که به فرزندش قرآن خواندن بیاموزد.
طبق ایات قرآن، حضرت یعقوب (ع) در وصیت خود به فرزندانش می فرماید: (فرزندان من) طوری زندگی کنید که با ایمان و اسلام (تسلیم بودن) از دنیا بروید.
قرآن باید در متن زندگی ما قرار بگیرد، نه فقط در مراسم ختم و …
امام صادق (ع) اگر نماز در روز قیامت مورد قبول واقع شود، بقیه اعمال هم مورد بررسی قرار می گیرند و اگر نماز قبول نشود، سایر اعمال هم رد می شوند.
طبق آیات قرآن کریم، خداوند به حضرت ابراهیم (ع) و حضرت اسماعیل (ع) دستور می دهد خانه خدا (کعبه) را برای رکوع و سجده کنندگان، مرتب کنند.
حضرت علی (ع) در نامه 27 نهج البلاغه به استاندار خود دستور می دهد بهترین وقت خود را به نماز اختصاص دهد.
در نماز تمام کمالات به چشم انسان می خورد: طهارت، شجاعت، حضور در اجتماع، توجه به ، توجه به عدالت، جهت گیری مستقل، مراعات حقوق دیگران، توجه به سیاست، توجه به نظم، توجه به شهدا، توجه به بهداشت محیط، توجه به خدا، توجه به معاد، توجه به انتخاب راه درست، انتخاب رفیق خوب، پرهیز از منحرفین، توجه به نبوت، توجه به پاکان، توجه به تغذیه سالم، آراستگی ظاهر و توجه به همسر.
امام خمینی (ره): نماز کارخانه انسان سازی است.

خلاصه خطبه دوم:

خودم و شما عزیزان را سفارش به تقوا می کنم. حضرت علی (ع): اگر هر انسانی تقوا در وجودش باشد، گره مشکلات از او باز خواهد شد. وطبق قرآن: راهای بسته به روی او یاز شده و قوه تشخیص حق از باطل به او اعطا می شود.
25 فروردین، روز بزرگداشت عطار نیشابوری است.
29 فروردین، روز بزرگداشت ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی زمینی است.
در همه ارتش های دنیابه سه محور توجه می شود: مهارت های رزمی، سازماندهی نظامی، تجهیزات. اما مقام معظم رهبری یک عامل دیگر که باید رکن قرار بگیر را انگیزه دینی و الهی معرفی کردند.
یکی از توصیه های مقام معظم رهبری به فرماندهان نیروهای مسلح، بازنگری و استفاده از تجربیات هشت سال دفاع مقدس است.
مقام معظم رهبری: کثرت تهدیدها، نشان دهنده قدرت نظام اسلامی است.
با توجه به نام گذاری امسال به نام «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» همچنان موضوع اقتصاد، در صدر موضوعات قرار دارد.
آقای اردوغان؛ نخست وزیر ترکیه در دیدار با مقام معظم رهبری گفت: من به عنوان یک مسئول سیاسی به دیدار شما نیامده ام، من به عنوان یک مرید، به دیدار مرادم آمده ام.
جملاتی از امام خمینی (ره) در مورد رابطه با آمریکا:
1. ما آمریکا را زیر پا می گذاریم. ما آنقدر که صدمه ای که از مریکا دیدیم، از هیچ کس ندیدیم.
2. آنهایی که خواب را می بینند، خدا بیدارشان کند.
3. رابطه ما با آمریکا، مثل رابطه مظلوم با ظالم است. مظلوم هیچگاه با ظالم سازش نمی کند.
2. اگر همه ما از بین برویم بهتر از این است که ذلیل شویم زیر دست صهیونیست و زیر دست آمریکا برویم.

منبع: http://www.mosalla-sh.ir

«مطالب مرتبط»

دیدگاه خود را به ما بگویید.