تاریخ انتشار :پنج شنبه ۳۰ آذر ۹۱.::. ساعت : ۹:۱۱ ق.ظ
کدخبر : 3139:: بازدید760:: بامدیریت:فرهاد نظری

تحلیل اقتصادی پرورش ماهیان خاویاری-الهام صدیقی پاشاکی

تحلیل اقتصادی پرورش ماهیان خاویاری در استخر های بتنی استان گیلان
چکیده:
این تحقیق با نگاه اقتصادی می تواند راهبرد توسعه ای برای افزایش بهره وری پرورش ماهیان خاویاری در استخرهای بتنی باشد . برای تعیین هزینه های تولید و قیمت تمام شده هر کیلوگرم ماهی گوشتی و محاسبه سود بدست آمده در استخرهای بتنی در سال ۱۳۸۹ شرکت تعاونی مروارید قروق تالش به عنوان نمونه انتخاب شد .ابتدا به شرکت تعاونی قروق تالش و سپس به اداره کل سازمان شیلات گیلان واقع در شهرستان انزلی مراجعه و اطلاعات دقیق هزینه جمع آوری شد. هزینه غذا با ۹۶/۳۳ درصدد سپس هزینه پرسنلی با ۵۷/۳۰ درصد بیش ترین هزینه را به خود اختصاص داده اند که هزینه دارو با ۱۳/۰ درصد کم ترین هزینه را به خود اختصاص داده است. هزینه غذا در استخرهای بتنی سهم زیادی از هزینه را در برگرفته است به دلیل این که غذاهایی که به این ماهیان داده می شود کنسانتره می باشد. یافته ها نشان می دهد که متوسط قیمت تمام شده هر کیلوگرم فیل ماهی در شرکت تعاونی مروارید قروق تالش ۶۰,۰۰۰ ریال و متوسط قیمت فروش گوشت فیل ماهی ۱۲۰,۰۰۰ ریال بوده است که سود حاصل از فروش ماهی گوشتی خاویار ۳۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال می‎باشد. نتایج نشان می دهد که شرکت مروارید قروق تالش با تولید ۰۰۰/۵۰ کیلوگرم ماهی گوشتی خاویار در سال ۱۳۸۹ در تولید پروتئین کشور و ایجاد اشتغال و هم چنین کاهش صید بی رویه ماهیان خاویاری مؤثر بوده است .
واژگان کلیدی : اقتصاد، ماهی خاویار ، استخر های بتنی ، گیلان

مقدمه
ارزش و اهمیت اقتصادی ماهیان خاویاری و تخم این گونه ماهیان که خاویار نامیده می شود یکی از دلایل اصلی است که محققین علوم شیلاتی در پی یافتن روشهای مختلفی برای پرورش این گونه ماهیان می باشند که یکی از این روشها تاسیس استخرهای بتنی است . ماهیان خاویاری به تغییرات اقلیمی و اکولوژی تحمل زیادی دارند (۲۰۱۱ – Ercan). از نظر اقتصادی یکی از ارزشمندترین ماهیان دریای خزر می باشند و بالا بودن قیمت خاویار در دنیا و مرغوبیت خاویار ایران دو مؤلفه مهمی است که ضرورت سرمایه گذاری و توجه به این محصول صادراتی را مشخص می نماید (حسینی و همکاران ۱۳۸۷).
دریای خزر دیگر جایگاه امن و مناسبی برای زیست این گونه ماهیان نمی باشد . به دلایل مختلفی از جمله صید بی‎رویه، تخریب محیط زیست آبزیان و احداث سدها و بزرگراه ها در مسیر مهاجرت ماهیان، برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه، ورود انواع آلودگی های نفتی و صنعتی باعث کاهش ذخایر آبزیان گشته است(صالحی- ۱۳۸۴). وجود گونه ای شانه‎داران یکی دیگر از عوامل کاهش نسل این گونه ماهیان است علاوه بر صید بی‎رویه وجود قاچاقچیان یکی دیگر از عوامل کاهش است. در سالهای اخیر سایتس در مورد صید و صادرات خاویار برای هر یک از کشورها سهمیه‎ای را مشخص کرده است با این وجود علی رغم تمام این تلاشها صید بی‎رویه، قاچاق و تجارت غیر قانونی همواره در دریای خزر و جود داشته است که همواره صید این ماهیان همواره بیش تر از سهمیه اعلام شده از طرف سایتس بوده است (نقوی ، بابایی ۱۳۸۹) . البته تنها دریای خزر با مشکلات کاهش ذخایر آبزیان مواجه نبوده ا‎ست.
در ترکیه هم از طریق دریای سیاه گونه های مختلفی ماهیان خاویاری را صید می‎کنند که به دلایلی ذخایر نابود گشته است. پرورش ماهیان خاویاری برای افزایش ذخایر طبیعی این گونه ماهیان در ترکیه مطرح شده است (۲۰۱۱ – Ercan). در حال حاضر کشورهای زیادی با روشهای متفاوت و اهداف مختلفی به بازسازی ذخایر گونه های با ارزش اقتصادی می‎پردازند. اقدامات انجام شده برای تکثیرهای خاویار در ایران نقش به سزایی در حفظ و افزایش ذخایر داشته است (صالحی – ۱۳۸۴).
هر چند که روشهای تکثیر مصنوعی در استخر های خاکی صورت گرفته است که سپس از ماهیان برای ادامه رشد به دریای خزر ریخته می شوند اما باز هم صید بی‎رویه و وجود قاچاقچیان و گونه‎هایی شانه‎دار در دریای خزر وجود دارد که نسل این گونه ماهیان را به خطر می‎اندازد. تاسیس استخرهای بتنی راهی برای پاسخ گویی به این مشکلات است .
هدف این مقاله بررسی اقتصادی پرورش ماهیان خاویاری و بررسی هزینه و قیمت تمام شده یک کیلوگرم از ماهیان خاویاری و محاسبه سود حاصل در استخرهای بتنی استان گیلان در سال ۱۳۸۹ است .
نویسندگان :
دکتر حمیدرضا علی پور
استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت
drbehdad_66@yahoo.com
الهام صدیقی پاشاکی
دانشجوی کارشناسی ارشدمدیریت بازرگانی (تحول) دانشگاه آزاداسلامی واحدرشت

Sedighi_E68@ yahoo.com


دانلود مقاله با لینک مستقیم

منبع:www.marketingarticles.ir

«مطالب مرتبط»

یک دیدگاه

  1. میر شجاع حسینی شیوایی گفت:

    باسلام
    پرورش ماهیان خاویاری در چه نوع از استخرهایی مناسب است .آیا در استخرهای متداول فعلی که انواع ماهیان مانند کپور وآزاد که پرورش می یابد می توان ماهی خاویاری پرورش داد.
    نوع خاک مناسب و عمق آب و حداقل متراژ استخر چقدر باید باشد.
    با تشکر

دیدگاه خود را به ما بگویید.