تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۱ شهریور ۹۰.::. ساعت : ۸:۰۶ ق.ظ
کدخبر : 278:: بازدید915:: بامدیریت:فرهاد نظری

روستای بازقلعه دژسنگر-مهرداد همتی پاشاکی

شهدای روستای بازقلعه دژسنگر

روستای بازقلعه دژسنگر-مهرداد همتی پاشاکی

درزمانهای دور،بازقلعه نامی بودکه شامل سه قسمت بود:۱-دژ ۲- اکبر ۳- ملک ، که ازیک طرف تاآن طرف سفیدرود که به شهرسنگرنزدیک است ادامه داشت.بازقلعه دژفعلی  جزء بازقلعه اکبربوده که درحقیقت بازقلعه نام داشته، و بعدها توسط شورای محل ،به علت پاره ای ازمشکلات از جمله تهیه نفت وغیره جدامی شودوبازقلعه دژنام می گیرد.لازم به ذکراست که مردم بازقلعه دژوپاشاکی برای بردن برنج به سنگروحومه ،مجبوربودنداسب ها ی حامل برنج راازآب سفیدرودعبوربدهندوبه علت زیادبودن آب، اسبها رابا باربرنج،سوارگامی(نوعی قایق بزرگ) می کردند.که ناخدای گامی،گامیران (آقای پورغلام )بود.
وهمچنین افرادی ازروستای پاشاکی به علت داشتن زمین کشاورزی(شالی)درحاشیه روستای بازقلعه دژ،به آنجامهاجرت نموده ودرمسیررودخانه نوبین وپاشاکی روخان اسکان نمودند.این افرادعبارت انداز:آقایان محمدعلی همتی،علیجان نظری،منصورنریمان غازیانی،رمضان همتی،غلامعلی همتی،صمدهمتی،قربانعلی نظری،رضانظری،رستم میرزاجانی،غلامرضاکریمی که لقب دکترنیزداشت.

ارسالی از:مهرداد همتی پاشاکی

«مطالب مرتبط»

۷ دیدگاه

 1. ناشناس گفت:

  مطمئنا علت نام گذاری این بخش از بازقلعه با پسوند دژ دلیل خاصی داشته. جالب اینکه دو بازقلعه دیگر پسوند خودشون رو از نام ارباب های حاکم بر روستا به ارث بردن اما واژه دژ اون هم دنبال اسمی که قلعه درش بکار رفته بلاشک باید پیشینه ای تاریخی داشته باشه. اجداد ما همیشه از فرسایش سواحل رودخانه سپیدرود در فصول پر آب رودخانه داستانهایی رو برامون تعریف میکردن که چطور موج های عظیم این رود خروشان کرانه ها رو با خودش میشست و میبرد. کسی چه میدونه شاید در روزگار قدیم در این منطقه از گیلان قلعه ای بوده با دژی مستحکم که بدلیل فرسایش های مذکور به تاریخ و خاطره ها پیوسته!

 2. حامد جعفرپور گفت:

  سلام آقای همتی مطالب تون درمورد روستای مون بازقلعه دژ واقعا جالب و مفید بود .ممنون

 3. مسعود گفت:

  خیلی از گفته های شما متشکرم گامران پر بزرگ من است باتشکر!!

 4. میکال میکالی گفت:

  کارخوبی کردین که تصاویر شهداروگذاشتین واقعن شهدابه گفته یه بزرگی مظهرقدرت ایران هستند

 5. پیر مردان جهان گرد گفت:

  سلام از سایت شما دیدن کردم فقط یک اشکال داشت از مردم کشورمان برای کمک کردن به اماکن متبرکه یک شماره حساب در سایت قرار دهید.
  با تشکر همکاران شما در مدرسه پیر مردان جهان گرد

 6. حمید نظری گفت:

  با تشکر از آقای مهرداد همتی بخاطر مطلبی که برای معرفی روستای بازقلعه د‍ژ ارسال کردند .جادارد سلامی هم به اهالی خونگرم با صفا مهربان و صمیمی باز قلعه داشته باشم

 7. علیرضا تهمتن گفت:

  سلام
  خیلی سایت خوبی دارید فقط عکس جاهای دیدنی را هم به نمایش بذارید

دیدگاه خود را به ما بگویید.