تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۱ شهریور ۹۰.::. ساعت : ۶:۱۸ ق.ظ
کدخبر : 268:: بازدید564:: بامدیریت:فرهاد نظری

تصفیه و بهسازی زه آبهای کشاورزی-محمد حسین کریمی پاشاکی

استراتژی آب مجازی-بهره برداری از منابع آب-تصفیه و بهسازی زه آبهای کشاورزی

تصفیه و بهسازی زه آبهای کشاورزی با استفاده از فناوری نانوفیلتراسیون
از آن جا که بخش کشاورزی بیشترین مصرف کننده منابع آبی بوده و نیز به دلیل کمبود منابع آب شیرین قابل دسترس در کشور به ویژه در نواحی خشک و کم آب، استفاده از آبهای نامتعارف (پس آبهای صنعتی و کشاورزی، آبهای شور و لب شور و …) در آبیاری زمینهای کشاورزی از اهمیت خاصی برخوردار میباشد. در این راستا امروزه به کارگیری فن آوری نانو و استفاده از غشاهای نانوفیلتراسیون در تصفیه زه آبهای کشاورزی جهت استفاده مجدد از آنها در آبیاری، به عنوان یک تکنیک نوین مطرح گردیده است.
در این تحقیق چگونگی عملکرد یک سیستم نانوفیلتراسیون اسمز معکوس، در تصفیه زه آبهای کشاورزی که دارای مقادیر بالای شوری، املاح و درجه سختی بسیار زیاد میباشند مورد بررسی قرار گرفته است. بر اساس نتایج، استفاده از نانوفیلترها به دلیل در برداشتن مزایایی نظیر حذف مواد معلق بسیار ریز، عدم نیاز به فشار بالا نسبت به سایر فرآیندهای غشایی از جمله اسمز معکوس، سختی زدایی آب بدون نیاز به مواد شیمیایی، عدم حذف یونهای ضروری موجود در آب، استفاده گسترده در نمک زدایی از آبهای شور به دلیل میزان بالای درصد پس زدگی نمک، امروزه به یک راهکار موثر جهانی در استفاده از آب­های نا­متعارف در بخش کشاورزی تبدیل گردیده است.
مدیریت منابع آب با استفاده از راهبرد آب مجازی- محمد حسین کریمی پاشاکی
آب مجازی مقدار آبی است که یک کالا و یا یک فرآورده کشاورزی، طی فرآیند تولید، آن­را مصرف می نماید تا به مرحله تکامل برسد و مقدار آن معادل جمع کل آب مصرفی در مراحل مختلف زنجیره تولید از لحظه شروع تا پایان میباشد. با توجه به میزان پایین مقدار بارش متوسط سالانه در کشور و نیز کمبود منابع آب قابل دسترس، مفهوم آب مجازی می تواند به عنوان یکی از راهکارهای مهم در مدیریت منابع آب از جنبه های گوناگون، مانند مدیریت بحران آب و خشکسالی، صرفه جویی در میزان و نحوه مصرف منابع آبی و نیز بحث تجارت آب مجازی مطرح بوده و زمینه ساز دستیابی به توسعه پایدار در بخش آب گردد.
در این تحقیق ضمن بیان مفاهیم کاربردی آب مجازی و چگونگی محاسبه میزان آن با استفاده از روابط موجود، مقدار آب مجازی برخی از محصولات کشاورزی در ایران و جهان ارائه و مقایسه گردیده اند و با توجه به آن راهکا رهایی جهت بهبود وضعیت موجود بیان شده است.

منبع:سایت سیویلیکا 

«مطالب مرتبط»

۳ دیدگاه

  1. داوودی گفت:

    سلام جناب پاشایی، بنده در حال انجام یک طرح مشابه با مقاله شما « تصفیه و بهسازی زه آبهای کشاورزی با استفاده از فناوری نانوفیلتراسیون» هستم. متأسفانه متن کامل این مقاله در هیچ پایگاهی منتشر نشده، میشه لطف کنید و مقاله کامل رو برای من بفرستید؟
    ممنون

  2. آخرتی گفت:

    سلام میشه full text مقاله رو برای من بفرستید ممنون میشم

دیدگاه خود را به ما بگویید.