تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۹ آبان ۹۰.::. ساعت : ۱۲:۰۶ ق.ظ
کدخبر : 1749:: بازدید752:: بامدیریت:فرهاد نظری

سیستم های ۳۲و۶۴بیتی-سیامک محمدی نژادپاشاکی

سیستم های ۳۲و۶۴بیتی

تفاوت سیستم های ۳۲بیتی و سیستم های ۶۴بیتی

اصطلاح ۳۲بیتی و ۶۴بیتی به نوع پردازنده سیستم کامپیوتری مربوط می شود. در معماری پردازنده ها BUSهای متفاوتی وجود دارد که هر کدام وظیفه خاصی را بر عهده دارند. به عنوان مثال Data Bus گذرگاهی برای انتقال داده و Control Bus برای عملیات کنترلی در پردازنده و Address Bus برای آدرس دهی به مکانهای حافظه اصلی (RAM) جهت دسترسی به داده ها و یا ذخیره داده ها در حافظه اصلی، نمونه ای از BUSهای موجود در CPU می باشند و هرکدام از این BUSها دارای پهنای باند(تعداد خطوط انتقال داده) خاصی هستند. منظور از پردازنده nبیتی، پردازنده ای است که تعداد خطوط انتقال داده برای Address Bus آن n است. با این تعاریف، پردازنده ۳۲بیتی پردازنده ای با پهنای ۳۲ خط انتقال و پردازنده ۶۴بیتی، پردازنده ای با پهنای ۶۴ خط انتقال در Address Bus آن می باشد. بنا براین پردازنده های ۶۴بیتی می توانند آدرس بزرگتری نسبت به پردازنده های ۳۲بیتی تولید کنند و این یعنی امکان داشتن حافظه اصلی (RAM) با حجم بیشتر بر روی کامپیوتر. علاوه بر این، در پردازنده های ۶۴بیتی، سایر گذرگاه ها مانند Data Bus و همچنین Registerها دارای حجم دو برابر نسبت به نوع ۳۲بیتی می باشند. از این رو، پردازنده های ۶۴بیتی توانایی و قدرت پردازش اطلاعات بالاتری نسبت به پردازنده های ۳۲بیتی دارند.

سیستم عامل های ۳۲بیتی مانند Windows XP 32-bit و Windows Vista 32-bit حداکثر می توانند به ۴ GB از RAM دسترسی داشته باشند. البته ممکن است در Windows XP 32-bit به استفاده از ۳٫۵ GB از RAM محدود شویم. ولی سیستم عامل های ۶۴بیتی مانند Windows Vista 64-bit و Windows 7 64-bit می توانند حدود ۱۲۸ GB حافظه RAM را آدرس دهی کنند. مسلما پشتیبانی از حجم بالاتری از حافظه اصلی، بازدهی سیستم را در اجرای برنامه های سنگین نظیر برنامه های مدیریت پایگاه داده، افزایش خواهد داد.
نکته دیگر اینکه، اکثر نرم افزارهایی که برای محیط ۳۲بیتی طراحی شده اند، می توانند در محیط ۶۴بیتی اجرا شوند ولی ممکن است در حین اجرای خود با مشکلاتی مواجه شوند، همچنین اکثر Antivirusهای ۳۲بیتی برای اجرا شدن در محیط ۶۴بیتی دچار مشکل می شوند و دیگر اینکه، نرم افزارهایی که برای محیط ۶۴بیتی طراحی شده اند، در محیط ۳۲بیتی اجرا نمی شوند. Device driverها یا همان راه اندازهای سخت افزار، باید برای محیطهای ۳۲ و ۶۴بیتی به طور مجزا طراحی شوند.

سیامک محمدی نژادپاشاکی
http://www.pnr.blogfa.com

«مطالب مرتبط»

دیدگاه خود را به ما بگویید.