تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۲ خرداد ۹۵.::. ساعت : ۸:۵۶ ق.ظ
کدخبر : 16174:: بازدید185:: بامدیریت:فرهاد نظری

غفلت از درمان بیماران روان و تحمل هزینه های جبران ناپذیر-دکتر سیدمظفر روحانی

اولین پزشک پاشاکی دکترسیدجواد روحانی ☘از طرف سیدمهدی روحانی

غفلت از درمان بیماران روان و تحمل هزینه های جبران ناپذیر

  طبق آمار جهانی ۲۱درصد جمعیت کشورهای دنیا با نوعی از اختلالات روان دست و پنجه نرم می کنند، که ۳ درصد این جمعیت را بیماران روانی مزمن دربرمی گیرد. براساس این آمار می توان نتیجه گرفت تعداد مبتلایان به بیماری های روانی در کشور ما با جمعیت ۷۰ میلیونی کم نیست. علاوه بر آن به گفته دکتر سیدمظفر روحانی متخصص اعصاب و روان و رئیس انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنی، ایران از آمار جهانی سبقت گرفته است، به طوری که براساس ارزیابی وزارت بهداشت ۶/۲۱ درصد جمعیت ایران به نوعی دچار اختلالات روان، از افسردگی و بیماری های خلقی و دوقطبی گرفته، تا بیماری های روانی شدید مانند اسکیزوفرنی هستند.
از آنجایی که ۳ درصد جمعیت ایران دچار بیماری های مزمن روانی اند و سالانه نیاز به بستری در چند نوبت دارند، و از سویی نبود پوشش بیمه ای این افراد برای دریافت خدمات مورد نیازشان باعث شده، بار سنگین مالی بر دوش خانواده های آن ها گذاشته شود. رئیس انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنی در این باره می گوید: به دلیل این که بیماری این افراد در عنفوان نوجوانی آغاز می شود، در بحث اشتغال دچار آسیب جدی می شوند، به طوری که همیشه به خانواده وابسته هستند. در این میان هزینه هایی که برای درمان متقبل می شوند، آسیب زیادی به خانواده می زند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون برآوردی از میزان هزینه این افراد شده است، ادامه می دهد: هزینه این افراد در هر جامعه متفاوت است اما براساس آماری که در نتیجه تحقیق و بررسی در کشورهای پیشرفته ارائه شده هزینه یک بیمار روانی فقط در بخش بهداشت و درمان سالانه چیزی حدود ۳ هزاردلار است که اغلب از طریق بیمه ها پرداخت می شود اما به هر ترتیب این هزینه ها تاکنون در ایران برآورد نشده است.
این متخصص اعصاب و روان با انتقاد از وضعیت حمایتی این بیماران در کشور می گوید: بیمه های تکمیلی امروزه در کشور ما توانسته اند بسیاری از خدمات درمانی را تحت پوشش قرار دهند، اعمال جراحی گسترده که شاید در مدت زمان کوتاه اتفاق می افتد و گاه تا سقف ۲۰ میلیون تومان هزینه به بار می آورد اما در ارتباط با بیماران روانی با اینکه این مبالغ ممکن است هزینه ۵ تا ۶ سال باشد هیچ بیمه ای از آن ها حمایت نمی کند.
وی در ادامه می افزاید: این موضوع در حالی اتفاق می افتد که ممکن است یک بیمار روان پریش به دلیل مزمن شدن بیماری خود، دست به خودکشی بزند، رخدادی که شاید در خوشبینانه ترین حالت به بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه بینجامد. اما جالب اینجاست که هزینه بستری این فرد در بخش ویژه طی چند روز ممکن است به سقف ۱۰ تا ۱۲ میلیون برسد، که بیمه ها این هزینه را تقبل می کنند در حالی که اگر این هزینه صرف درمان بیماری روانی این بیمار می شد، نه تنها هزینه های کمتری را در پی داشت، بلکه بیمار را برای فرار از بیماری خود به خودکشی وانمی داشت.
رئیس انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنی در پاسخ به این که غفلت از درمان بیماران روانی تا چه حد عامل افزایش آمار این بیماران خواهد شد، می افزاید: اگر یک بیماری درمان نشود به سمت مزمن و کهنه شدن سوق پیدا می کند، بنابراین دیگر نمی توان امید داشت که بهبودی کامل در این افراد حاصل شود. از سویی قابل درمان نبودن بیماری، هزینه هایی را بردوش خانواده و جامعه می گذارد که بسیار بیشتر از هزینه هایی است که بیمه ها در صورت تحت پوشش قرار دادن درمان این بیماری باید صرف کنند.آیا وعده هایی همچون تشکیل کارگروه تخصصی روانی اجتماعی ذیل شورای عالی سلامت و امنیت غذایی کشور، غربالگری، مراقبت و کاهش بار تظاهرات بیماری های روانی، ارتقای بهره مندی، تداوم و کیفیت مراقبت از بیماران روان پریش اورژانس و شدید در روستا و شهر و طراحی و استقرار نظام بومی ارائه خدمات سلامت روان در شهرها و حاشیه شهرها خواهد توانست به بهبود وضعیت بیماران روان در کشور کمک کند؟ آنچه مسلم است این بیماران با شرایط ویژه خود به ارائه حداقل امکانات حمایتی چشم امید بسته اند.
به هر روی آنچه از گزارش های مستند و نیز اظهار نظر کارشناسان این حوزه بر می آید ، سیاستگذاران نظام سلامت درکشور باید در پی سامان دادن به این شاخه از خدمات درمانی باشند. معضلاتی چون کمبود تخت های بیمارستانی ، عدم پوشش کامل بیمه ای ، کمبود نیروی متخصص و… از جمله مهم ترین ارکان این ساماندهی خواهند بود. بی تردید سرمایه گذاری در عرصه بهبود وضعیت بیماران روان، اتلاف منابع نیست بلکه تمهید زیرساخت های لازم برای بهبود آتی وضعیت اجتماعی کشور است.

نویسنده: فاطمه احمدزاده

منبع: http://www.magiran.com

«مطالب مرتبط»

دیدگاه خود را به ما بگویید.