تاریخ انتشار :پنج شنبه ۵ آبان ۹۰.::. ساعت : ۲:۵۹ ق.ظ
کدخبر : 1585:: بازدید782:: بامدیریت:فرهاد نظری

ورزش‌های رزمی درکنار فعالیت‌های حوزوی-حجت الاسلام علی صدیقی پاشاکی

گفت‌وگویی خودمانی با یک روحانی رزمی کار

ورزش‌های رزمی درکنار فعالیت‌های حوزوی-حجت الاسلام علی صدیقی پاشاکی

علی‌اصغر حسینی – داور مسابقات قرآن‌، مترجم‌، ورزشکار‌، مربی ورزش‌های رزمی‌، مدیر سایت، فعال فرهنگی‌، سخنران‌، نویسنده‌، مداح و قاری هر کدام از این عناوین می‌تواند اوصاف شخصی باشد که به مصاحبه با روزنامه جوان نشسته است‌، اما او علاقه‌مند است بیش از هر چیز او را یک «طلبه‌» بدانند‌، حجت الاسلام و المسلمین «علی صدیقی» که همیشه در امضاهای خود نام روستای پدری خود «پاشاکی» در استان گیلان را به عنوان پسوند نام خانوادگی خود می‌نویسد، «کمربند مشکی تکواندو» دارد و «دان ۳ رشته رزمی فول کینگ بوکسینگ»‌ در حوزه و همزمان در دانشگاه تحصیل و تدریس می‌کند. او سایت تخصصی «شیطان پرستی» به نام mysavior. ir را مدیریت می‌کند و در کنار آن فعالیت‌های فرهنگی دارد‌، امام جماعت است و دستی در ترجمه «آثار انگلیسی»‌، همه این موارد را به موضوع دیگری اضافه کنید و اینکه او از علت مصاحبه تعجب می‌کرد!، هنگامی که به او گفتیم مجموعه این ویژگی‌ها در یک انسان معمولی جالب توجه است‌، چه رسد به اینکه این توانمندی‌ها در یک «روحانی» باشد‌، تعجب کرد و گفت‌: ظاهراً تا الان روحانی ندیدید!!‌، برای او همه این فعالیت‌ها‌، صرفاً ابزاری برای رسیدن به هدفی مقدس است، «رساندن خود و دیگران » به رشد و تعالی. گفت‌وگوی« جوان » با این روحانی جوان را می‌خوانید.

حاج آقا ! از چه زمانی تحصیلات حوزوی را آغاز کردید؟تقریباً از سال۷۲ تحصیلات حوزوی را در حوزه علمیه آیت الله مجتهدی تهران آغاز کردم و نزدیک به شش‌سال بعد از آن نیز لباس روحانیت را برتن کردم.

باید بعد از شش سال معمم می‌شدید؟دستوری و باید در کار نیست‌، اما معمولاً زمانی که شخص توانمندی علمی و اخلاقی برای برطرف کردن نیازهای دینی مردم را در خود یافت با اجازه اخلاقی که از اساتید خود دریافت می‌کند‌، لباس روحانیت برتن می‌کند تا بتواند بهتر و گسترده تر خدمات خود را ارائه دهد.

یعنی یک طلبه قبل از معمم شدن هم فعالیت‌های فرهنگی دارد؟بله، اغلب افرادی که در حوزه تحصیل می‌کنند، خواسته یا ناخواسته مرجعی برای مراجعه افراد مختلف در خانواده و فامیل می‌شوند. این افراد معمولاً به عنوان یک فرد شاخص در میان فامیل و مردم هستند و می‌توان گفت که فعالیت‌های فرهنگی یک طلبه از سال‌های ابتدایی طلبگی آغاز می‌شود. اما با پوشیدن لباس روحانیت این امکان بیشتر می‌شود و شخص باید پاسخگوی همه افراد جامعه باشد.

و این یعنی داشتن توانمندی؟و برای همین هم است که معمولاً بعد از شش سال یا بیشتر از تحصیل در حوزه‌، شخص لباس روحانیت می‌پوشد.

معمولاً به افرادی که لباس روحانیت می‌پوشند «حجت الاسلام و المسلمین » می‌گویند؟ قبل از این مرحله و بعد از آن چگونه است؟به طلبه‌ها و کسانی که لباس روحانیت نپوشیده‌اند «ثقه الاسلام» یعنی «زنده کننده» اسلام می‌گویند، «حجت الاسلام و المسلمین » هم به کسانی گفته می‌شود که لباس روحانیت برتن دارند و «آیت الله » هم کسانی هستند که به مقام علمی «اجتهاد»برسند و «آیت الله العظمی » به مراجع تقلید اطلاق می‌شود.

این همان رتبه‌های آموزشی حوزه است؟خیر، رتبه‌های آموزشی حوزه متفاوت است که شامل سطوح یک تا چهار است و هر سطح هم چند پایه را تشکیل می‌دهد.

سطوح یعنی چه؟ و پایه؟سطوح یعنی مراحل آموزشی که تقریباً معادل فوق دیپلم تا دکتری است، پایه هم سال‌های تحصیل است یعنی سال اول آموزشی تا سال‌های دیگر. تحصیلات حوزوی هم بیش از ۱۲ ساعت در روز وقت طلبه را می‌گیرد البته برای افراد مختلف این زمان متفاوت است.

شیوه تحصیل در حوزه همانند دانشگاه است؟ممکن است برخی از شیوه‌های آموزشی یکسان شده باشد ولی «مباحثه» در دانشگاه وجود ندارد و «پیش مطالعه» معمولاً در دانشگاه انجام نمی‌شود، مهمترین ویژگی درس حوزه‌، فهم درس است برخلاف دانشگاه که معمولاً دریافت نمره ملاک است.

شما در دانشگاه هم تدریس داشته‌اید؟بله‌، از حدود هشت سال پیش در کلاس‌های فوق برنامه متفاوتی در شهرهای مختلف کشور‌ حضور داشته ام، خودم هم الان دو سال است که در دانشگاه تحصیل می‌کنم.

در کدام دانشگاه و چه رشته‌ای؟دانشگاه پیام نور و رشته ادیان و عرفان.

مگر حوزه مدرک علمی ندارد؟چرا حوزه تا مدرک دکتری ارائه می‌دهد که به اصطلاح به آن سطح چهار می‌گویند اما برای اینکه هم علاقه به این رشته دارم و هم اینکه بهتر در فضای دانشگاه و دانشجویی قرار بگیرم‌، علاوه بر فعالیت همزمان با فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌، تحصیل هم می‌کنم.

سخت نیست؟هیچ چیز برای اراده انسان‌، سخت نیست، یک طلبه باید از هر ابزار مشروعی برای اهداف خود استفاده کند. وظیفه ما تبلیغ دین خداست و احساس کردم باید با این فضا بیشتر آشنا شوم تا بهتر خدمت کنم.

ورزش هم در این دروس است؟متأسفانه خیر و این هم به علت کمبود امکانات ورزشی در مدارس علمیه و همچنین وقت زیادی است که طلاب باید برای تحصیل دنبال کنند. البته در یک سال گذشته برنامه‌ریزی‌های خوبی برای گسترش ورزش در میان طلاب صورت گرفته است.

شما ورزش را از چه زمانی آغاز کردید؟تقریباً از ۱۸ سال قبل و همزمان با شروع دروس حوزوی.

یعنی قبل از آن ورزش نمی کردید؟چرا بیشتر ورزش‌های مدرسه‌ای مانند فوتبال بود ولی همزمان با تحصیل در حوزه‌، ورزش حرفه‌ای را آغاز کردم که ابتدا در تکواندو کمربند مشکی گرفتم و در «فول کینگ بوکسینگ» هم دان سه دارم. قرار نبود از این سؤالات بپرسید؟

آیا این رتبه‌، مربیگری هم کردید؟به صورت رسمی خیر، اما به صورت غیر رسمی فعالیت آموزشی داشتم زمانی تعداد شاگردان نزدیک به ۲۰۰ نفر هم می‌رسید. البته نه به طور همزمان.

خیلی از افراد در آغاز تحصیل‌، ورزش را کنار می‌گذارند اما شما ورزش را شروع کردید؟در جامعه امروزی، ورزش برای هر انسان یک ضرورت است، مقام معظم رهبری یک کوهنورد هستند و در میانسالی والیبال بازی می‌کردند، آیت الله العظمی نوری همدانی نیز می‌فرمایند که بیش از ۵۰ سال است هر روز ورزش می‌کنند، فکر نمی کنم که کسی امروز در اهمیت ورزش شک داشته باشد، طبیعی است که ورزش تأثیر مناسبی در تحصیل دارد و علاوه بر ایجاد نشاط و سرزندگی‌، در اراده و استحکام تحصیلی افراد هم مؤثر است. طبیعی است که این موضوع برای همه افراد از جمله روحانیت هم است.

قبلاً گفتید که تحصیل در حوزه‌، یعنی حداقل ۱۲ ساعت تلاش در روز‌، این با ورزش در تضاد نیست؟با برنامه ریزی همه چیز را می‌توان به دست آورد، مهم اراده است که شخص بتواند ورزش را با تحصیل در کنار هم قرار دهد.

هم اکنون هم ورزش می‌کنید؟بله‌، هر روز ورزش می‌کنم حتی در مسابقات دوستانه هم شرکت و مبارزه می‌کنم.

یعنی با لباس روحانیت به باشگاه می‌روید؟بله‌، البته با لباس روحانیت نمی‌شود، ورزش کرد و باید لباس ورزشی پوشید! در دورانی که معمم بودم‌، مربیگری هم می‌کردم. در همان حال هم وظایف تبلیغی خود را به عنوان یک روحانی انجام می‌دادم.

زبان انگلیسی را کجا آموزش دیدید؟من باید به همه سؤالات جواب بدهم؟

نه ! اما اگر جواب بدهید، بهتر است؟زبان را در کانون زبان ایران آموزش دیدم.

تا حدی که بتوانید ترجمه کنید؟این را چه کسی به شما گفته؟!

مگر این گونه نیست؟!درست است اما. . .

اثر مستقلی ترجمه کرده‌اید؟نه ! اما برای فعالیت‌های علمی و تدوین کتاب کارهای ترجمه انجام می‌دهم که بیش از ۲۰۰ صفحه منتشر شده است.

برای کتاب «جنون شیطان پرستی»؟شما که همه چیز را می‌دانید!.

اما این کتاب را نتوانستم پیدا کنم؟این کتاب نایاب است و امیدوارم به زودی چاپ مجدد شود.

این اولین کتاب مستقل درباره شیطان پرستی در ایران است؟بله، البته بعد از آن هم کتاب‌هایی خوبی منتشر شده است.

مدیریت سایت mysavior. ir هم با شماست؟بله‌، البته تلاش شده است این سایت به مرور به مرجع جامع برای مطالعات شیطان پرستی به زبان فارسی تبدیل شود.

کتاب‌های دیگری هم دارید؟آثاری در دست تدوین است که کتابی در موضوع امام شناسی و اثر دیگری است در موضوع ادیان و مذاهب.

شما قرار مصاحبه را در مصلای تهران گذاشتید، در این مکان چه فعالیتی انجام می‌دهید؟مسئولیت فعالیت‌های فرهنگی مصلای امام خمینی (ره) با بنده است، البته امام جماعت مسجد الغدیر در یافت آباد تهران هم هستم.

از فعالیت‌های قرآنی هم بفرمایید؟قرآن را نزد اساتید در مساجد مختلف یاد گرفتم‌، چند سال هم مربی تجوید و قرائت بودم و چندین مسابقه قرآن هم داوری کرده ام.

از دیگر فعالیت‌های فرهنگی خودتان هم بفرمایید؟از جمله فعالیت‌های دیگر، مسئول اجرایی نمایشگاه طلیعه ظهور با محوریت وجود مقدس امام زمان (عج) در مصلای امام خمینی (ره) تهران که سال گذشته برگزار شد، بودم. علاوه اینکه دبیر اجرایی و مسئول کمیته علمی همایش جلوه نیایش در دانشکده فنی انقلاب اسلامی نیز بودم. در چند همایش و سمینار در دانشگاه‌های مختلف کشور به عنوان کارشناس حضور داشتم و تحقیقاتم عمدتا در زمینه‌های مهدویت، وهابیت، شیطان پرستی و صهیونیسم بوده است. در برخی موارد کتاب‌هایی چاپ شده یا در دست تدوین دارم.
دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۸۹ ساعت ۲۱:۲۹

منبع: سایت جوان آنلاین

«مطالب مرتبط»

۲ دیدگاه

  1. ابراهيم صديقي پاشاكي گفت:

    با سلام.ابتدا از اينكه جنابعالي نام پاشاكي را در همه جا در معرفي خود مي آوريد تشكر مي كنم اميد وارم همه ما در سر بلندي سرزمين خود گام برداريم و به آن افتخار كنيم.
    مباحثه شما در راديو جوان در برنامه ريحان را تعقيب ميكنم و بعنوان يك پاشاكيجي بسيار افتخار ميكنم.

  2. علی صدیقی پاشاکی گفت:

    تازه سایت شما رو دیدم. از مطلب جالبتون خوشم اومد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.