تاریخ انتشار :سه شنبه ۳ آبان ۹۰.::. ساعت : ۳:۵۰ ق.ظ
کدخبر : 1547:: بازدید380:: بامدیریت:فرهاد نظری

کاربرد رایانه درحسابداری-زهرا نجفی اصلی پاشاکی

امروزه اکثر ادارات دولتی و خصوصی برای کارهای حسابداری خود از سیستمهای رایانه ای و نرم افزاری پیچیده و مخصوص به موسسه خود بهره میگیرند.در موردطراحی نرم افزارهای حسابداری حتی میتوان به موسسات خصوصی آموزش حسابداری مراجعه کرد که در امر آموزش از برنامه های رایانه ای بهره مندند.

نرم افزارهای حسابداری را میتوان به موسسات کوچک و بزرگی تقسیم کرد که میتوان به نرم افزارهایی چون رافع۴ رافع۵ حسابرس برلیان فارسیکام نوین حسابگر و… اشاره کرد.

برای کار با این نرم افزار باید سیستم عامل dos راه اندازی نمود سپس از سخت افزاری فایل حساب را باز کرد با دستور cd hesab سپس از درون این فایل باید فایل حساب را اجرا کرد بلافاصله پس از اجرای این فایل صفحه آبی رنگی نمایش داده میشود که از شما درخواستنام کاربر و رمزعبور میکند.به علت اینکه این نرم افزار تنها آموزش است و کاربرد دیگری ندارد به صورت پیش فرض کاربر و رمزی برای آن در نظر نگرفته شده است و با فشردن کلید )ESC) صفحه اصلی کار با این نرم افزار باز میشود.

***

مادررایانه راماشین حساب نامیده اند.درواقع رایانه را میتوان ماشین حسابی بزرگ دانست که قادربه انجام کارهای زیادی است.ماشین حساب یکی از مهمترین ابزارهای یک حسابدار است و این فرزند خلف ماشین حساب این کاررا بعد او به نحو احسنبرعهده گرفته است ونه تنها برای انجام محاسبات ۴ عمل اصلی بلکه برای بسیاری از کارهای پیچیده حسابداری کارایی دارد.خیال باطلدر قسمت درج عنوان حساب امکان تایپ وجود ندارد بلکه با فشردن کلید ENTER صفحه ای باز خواهد شد که ابتدا از شما بدهکار و بستانکار حساب وبعداز آن صفحه ای باز خواهد شد که امکان انتخاب حساب را به شما میدهد در صورت تعریف حساب معین برای آن حساب صفحه ای دیگر باز خواهد شد که حساب معین را نیز از شما سوال میکند.پس از انتخاب حساب در سطر بعد امکان شرح وجود دارد چه برای بدهکار و چه برای بستانکار بعد از این کار شما باید مبلغ مورد نظر را وارد کنید. از آنجا که اکثر حسابداران برای طرف حساب شرحی نمینویسند و در واقع شرح نویسی مربوط به کل آرتیکل است.

 تعبیه شرح برای طرف  بدهکار در این برنامه یکی دیگر از معایب  آن است. در نوشتن ارقام نیز باید دقت کافی و حتی بیشتر مبذول شود چون رقم جدا کننده که معمولا همه از ان استفاده میکنند تنها پس از نوشتن عدد بین ارقام ظاهر میشود و به همین علت معمولا در تایپ عدد صفر به تعداد زیاد  اشتباه هم زیاد است و این از معایب دیگر این برنامه است.

 کلید F2 در اینجا برای نگهداری موقت اسناد است.بدین معنی که ابتدا اسناد به طور موقت ذخیره شده ولی در دفاتر چیزی مشاهده نمیشود و بعد اتمام اسناد روز با انتخاب گزینه  ثبت اسناد روز با انتخاب گزینه ثبت اسناد از منوی حسابداری اسناد وارد دفاتر میشود. در هنگام ثبت اسناد علاوه بر کلید F2 که ذکر شد کلیدهای دیگری مورد استفاده قرار میگیرند نظیر کلید F4  برای اصلاح- اسناد البته قبل از ورود به دفاتر مورد استفاده قرار میگیرد.در واقع فشردن کلید F4  کادری باز خواهد شد که در آن شماره سندی که میخواهید اصلاح شود پرسیده میشود با نوشتن شماره سند مورد نظر آن سند باز میشود وشما میتوانید در آن تغییر ایجاد کنید و دوباره باید کلید F2  را بزنید.

 با یک دید کلی میتوان متوجه شد بهره نبردن از دفاتر روزنامه یکی دیگر از معایب آن است.

 امروزه اکثر ادارات دولتی و خصوصی برای کارهای حسابداری خود از سیستمهای رایانه ای ونرم افزارهای پیچیده و مخصوص به موسسه خود بهره میگیرند.میتوان به این نکته اشاره کرد که سیستمهای رایانه ای که به صورت عام در اختیار همه اعم از کاربران و علاقه مند باشد کم است و از آن تعدادی نه تهیه شده  به صورتی بسیارکلی گشته است.

 دو دلیل برای کمبوداین نرم افزارها ذکر میکنم.اول این که موسسات تجاری اینقدر کوچکندکه نیازی به استفاده از رایانه در کارهای خود نمیبیند و یا آنقدر بزرگ و دارای حجم گردش ملی بسیار که دست به تهیه سیستم رایانه مخصوص به خود میزنند.دومین دلیل این است که هنوزفرهنگ استفاده از رایانه وارد تجارت ایران نشده است.

 در مورد طراحی نرم افزارهای حسابداری حتی میتوان به موسسات خصوصی آموزش حسابداری مراجعه کرد که درامر آموزش از برنامه های رایانه هی بهره مندند و سیستم مخصوص به خود را برای آموزش به هنرآموزان مشغول به تحصیل در آموزشگاه خویش دارند.با این تفاسیر پر واضح است که نرم افزارهای حسابداری موسسات بزرگ تجاری اختصاصی بوده و دسترسی به آنها غیر ممکن است.اما میتوان تحلیل و بررسی را بر روی این محدود نرم افزارها که وارد بازار شده اند ادامه داد.این نرم افزارها را میتوان نرم افزارهای حسابداری موسسات کوچک و نیمه کوچکی  دانست که در آنها فرهنگ استفاده از رایانه وجود دارد و به کار تجاری علمی اهمیت میدهند و سعی می کنند که در راه تجارت از جهان اقتصاد عقب نباشند

 از انواع این نرم افزارها میتوان به نرم افزارهایی چون رافع۴٫رافع ۵٫حسابرس.برلیان.فارسیکام.حاسب ملی.نوین.حسابگر و غیره اشاره کرد.

 به علت اینکه این موسسه یک واحد اقتصادی است و کار آن به طور آزاد عرضه نمیگردد از ذکر نام نرم افزار و واحد تجاری چشم پوشی شده است.

 برای کار با این نرم افزار ابتدا باید سیستم رایانه خود را تحت عامل DOS راه اندازی نمود سپس از سخت افزار D فایل حساب را باز کرد با دستور CD HESAB سپس از درون این فایل باید فایل حساب را باز اجرا کرد با دستور HESAB بلافاصله پس از اجرای این فایل صفحه آبی رنگی در سیستم نمایش داده میشود و از شما درخواست نام کاربری و رمزی برای آن در نظر نگرفته شده است و با فشردن کلید ( ESC) صفحه اصلی کار با این نرم افزار باز میشود.

 در قسمت بالای این صفحه نام موسسه شاهد درج شده است و در این سیستم غیر قابل تغییر است این را میتوان یکی از معایب بزرگ این سیستم برشمرد در نوار منوی این نرم افزار که در زیر نام این موسسه قرار دارد چندین سرفصل تعبیه شده است شامل حسابداری . چک و بانک . سفارشات . پشتیبانی . گزارشات و خروج .در قسمت سفارشات امکان تعریف کالا یا خدمات و دریافت سفارش و یا نگهداری آمارسفارش و تحویل کالا وجود دارد.در گزارشات میتوان اعمال انجام شده در سیستم توسط گاربران را مشاهده گرد.دکمه خروج هم کاربر را از برنامه خارج خواهد کرد.

 برای کار با این سیستم ابتدا باید حسابها را در دفاتر کل و معین تعریف کرد و همان طور که گفته شد برای این کار از منوی پشتیبانی گزینه تعریف حسابهای دفتر کل را انتخاب میکنیم با انتخاب این دکمه صفحه ای در پیش روی شما قرار خواهد کرفت که در آن شماره حساب دایم یا موقت بودن حساب از شما سوال میشود.در قسمت عنوان حساب باید نام حساب از طریق صفحه کلید تایپ شود.

 مشکل دیگری در همین جا به آن برمیخوریم این است که این نرم افزار امکان ایجاد حسابیدو طرفه را به ما نمی دهد البته برخی حسابها در حسابداری دوبل هم بدهکار هستند هم بستانکار.

 حال از بخش حسابداری زبانه ی نگارش سند را فعال میکنیم صفحه ای باز خواهد شد که به ما امکان نگارشسند حسابداری را میدهد.در این صفحه شماره سند عنوان و مبلغ حسابهای بدهکار و بستانکار مشاهده میشود.

زهرا نجفی اصلی پاشاکی

منبع:  http://nagafi.persianblog.ir

«مطالب مرتبط»

دیدگاه خود را به ما بگویید.