تاریخ انتشار :شنبه ۱۹ شهریور ۹۰.::. ساعت : ۷:۴۹ ق.ظ
کدخبر : 148:: بازدید451:: بامدیریت:فرهاد نظری

فیلم گیلانه و پاشاکی

فیلم گیلانه و پاشاکی

فاطمه معتمدآريا در سال 1382 در نقش مادر سالخورده و زن روستايي اهل يكي از روستاهاي اطراف سياهكل در گيلان در اثر چند قسمتي (اپيزوويك) “ننه گيلانه” ساخته رخشان بني‌اعتماد ظاهر شد و يكي از بهترين بازيهاي خود را ارائه كرد. اثري كه دو سال بعد در شكل بلند سينمايي از سوي همان كارگردان با نام “گيلانه” تهيه شد و پاييز سال گذشته به نمايش عمومي درآمد.

او به ويژه در اين اثر سينمايي، به زيبايي و به مانند ايفاي نقش‌هايش درباره زنان روستايي به زيبايي، رنجها و مفهوم حقيقت عشق مادري را تصوير شد.

“گيلانه” حكايت زني روستايي به همين نام است كه درگير مراقبت و پرستاري از تنها پسر جانبازش است،‌ جواني با بدني پر از تركشهاي به يادگار مانده دوران دفاع مقدس و ريه‌اي مسموم از گازهاي شيميايي كه بر اثر يك جراحي غلط در سالهاي پس از جنگ، قطع نخاعي نيز شده و به روستاي زادگاهش بازگشته است. گيلانه با جان و دل و عاشقانه از فرزندش پرستاري مي‌كند و به رغم از دست دادن نان‌آور زندگي و مجروح شدن تنها فرزندش كه پيش از اين با حضورش زندگي او را اداره مي‌كرده، كم نمي‌آورد و علاوه بر چرخاندن چرخ زندگي، پرستاري طاقت‌فرسا از پسرش را هم با عشق انجام مي‌دهد.

او در مورد “گيلانه” می گوید: ما تمام گويش‌هاي مختلف آن منطقه روستانشين در روستاي “پاشاكي” حوالي سياهكل گيلان را ضبط و سپس ديالوگ‌ها را تبديل كرديم. بعد من از صافي خودم عبور دادم و اين چيزي هست كه بيننده مي‌شنود و مي‌بيند.

«مطالب مرتبط»

دیدگاه خود را به ما بگویید.

*

code