تاریخ انتشار :شنبه ۱۹ شهریور ۹۰.::. ساعت : ۷:۴۹ ق.ظ
کدخبر : 148:: بازدید545:: بامدیریت:فرهاد نظری

فیلم گیلانه و پاشاکی

فیلم گیلانه و پاشاکی

فاطمه معتمدآریا در سال ۱۳۸۲ در نقش مادر سالخورده و زن روستایی اهل یکی از روستاهای اطراف سیاهکل در گیلان در اثر چند قسمتی (اپیزوویک) “ننه گیلانه” ساخته رخشان بنی‌اعتماد ظاهر شد و یکی از بهترین بازیهای خود را ارائه کرد. اثری که دو سال بعد در شکل بلند سینمایی از سوی همان کارگردان با نام “گیلانه” تهیه شد و پاییز سال گذشته به نمایش عمومی درآمد.

او به ویژه در این اثر سینمایی، به زیبایی و به مانند ایفای نقش‌هایش درباره زنان روستایی به زیبایی، رنجها و مفهوم حقیقت عشق مادری را تصویر شد.

“گیلانه” حکایت زنی روستایی به همین نام است که درگیر مراقبت و پرستاری از تنها پسر جانبازش است،‌ جوانی با بدنی پر از ترکشهای به یادگار مانده دوران دفاع مقدس و ریه‌ای مسموم از گازهای شیمیایی که بر اثر یک جراحی غلط در سالهای پس از جنگ، قطع نخاعی نیز شده و به روستای زادگاهش بازگشته است. گیلانه با جان و دل و عاشقانه از فرزندش پرستاری می‌کند و به رغم از دست دادن نان‌آور زندگی و مجروح شدن تنها فرزندش که پیش از این با حضورش زندگی او را اداره می‌کرده، کم نمی‌آورد و علاوه بر چرخاندن چرخ زندگی، پرستاری طاقت‌فرسا از پسرش را هم با عشق انجام می‌دهد.

او در مورد “گیلانه” می گوید: ما تمام گویش‌های مختلف آن منطقه روستانشین در روستای “پاشاکی” حوالی سیاهکل گیلان را ضبط و سپس دیالوگ‌ها را تبدیل کردیم. بعد من از صافی خودم عبور دادم و این چیزی هست که بیننده می‌شنود و می‌بیند.

«مطالب مرتبط»

دیدگاه خود را به ما بگویید.