تاریخ انتشار :شنبه ۲ مهر ۹۰.::. ساعت : ۲:۳۵ ب.ظ
کدخبر : 1135:: بازدید2,113:: بامدیریت:فرهاد نظری

روستای تازه آباد جنگاه

شهدای روستای تازه آباد جنگاه

موقیعت جغرافیایی این روستا
این روستا در استان همیشه سر سبز گیلان در اطراف شهر ستان سیاهکل واقع شده و از سمت غرب به روستاهای پنا بندان.پاشاکی.فشتال.کلامسر.سیاهکل واز سمت شرق به روستا های دوست لات.سد سنگروشهرستان سنگر واقع شده است.
جمعیت این روستا

جمعیت این روستا طبق آمار گیری جدید چیزی بالق بر ۹۶۶ نفرکه از این جمعیت ۵۱۳ زن و ۴۵۳ مرد هستند که در مجموع ۲۳۳ خانوار را تشکیل می دهندو کد این روستا نیز۰۱۳۶۴۹ می باشد.که یکی از پر جمعیت ترین روستا های اطراف است.
تاریخ روستا
این روستا قدمتی بیش صدسال دارد.و بنیان گذار روستای تازه آباد جنگاه ملا حسین کریمی است که برای اولین بار روستای تازه آباد جنگاه را بنا کرد ودر حال حاضردر مسجدوادی السلام ارامیده است روحش شاد.ودر ضمن اولین معلم این روستا نیز اقای میر حسین یوسفی بود در مسجد محل کلاسی با نام سپاه دانش بنا نمود وعلم و دانش را وارد این روستاکرد در ضمن نام برده بهداشت را نیز وارد ان روستا کرد.و اولین فراش این محل محمد رحیمی پور پاشاکی بود که مسجد سلش را نیز بنا نمود.و عده ای از مبارزین قبل از انقلاب اسلامی ایران که در روستا فعالیت داشتند عبارتند سردار حوزنی و اولین دبیر راهنمایی مدرسه ی گیل تازه اباد اقای حسن زاد از املش.اسماعیل رحیمی پور.حسن شهبازی.رحمت هدایتی.و در ضمن این روستا دارای ۳شهید در زمان جنگ تحمیلی با نام های:محسن رضایی . مهرداد فرخی . شکوهی . و حانبازان سر افراز این روستا آقایان مظاهر رحیمی پور . هوشنگ سعادت . ایرج براری . فریبرز خان عمویی.
عمران و آبادی در روستا
این روستا قبل از انقلاب اسلامی ایران
۱ـ ساخت یک مسجد ۲ـ ساخت خانه انصاف ۳ـ ساخت خانه بهداشت
۴ـ سیستم برق کشی در روستا ۵ـ ساخت دو دهنه پل تردد
این روستا در زمان بعد از شکوفایی انقلاب اسلامی ایران

۱ـ ساخت دو مسجد بزرگ ۲ـ اسفالت کردن خیابان روستا ۳ـ لوله کش اب
۳ـ ساخت زمین فوتبال و والیبال ۴ـ ساخت پست بانک روستایی ۵ـ ساخت مخابرات
۶ـ ساخت یک سالن ورزشی ۷ـ در حال ساخت:یک پارکینگ بمساحت ۱۰۰۰ متر
طبیعت و چشم انداز های روستا
طبیعت بکر دست نخورده را دارا است که از سوی به قله در فک و از سوی دیگر به رود خانه بسیا ر روان و زیبا سپیدرود متصل است وهمه ساله در روز سیزدهم فروردین مردم زیادی را از سراسر گیلان و ایران به خود فرا می خواند.
غذا های محلی این روستا
مردم این روستا از بسیاری از گیاه های محلی برای درست کردن غذا استفاده میکنند که این غذا ها شامل غدا های زیر می باشد:
تره خوش مزه با نام تورنگ زبانه ـــ تره گرزنه ـــ شیرین خوروش ـــ میرزا قاسمی و استفاده از بسیاری از قارچ های جنگلی مانند: مورغانه میش ــ اولس میش ـــ زرخه میش ـــ لات میش که در درست کردن غذا های محلی استفاده می کنند.

منبع: http://tazeh-abad.blogfa.com

«مطالب مرتبط»

۳ دیدگاه

  1. لطفا اطلاعات صحیح وواقعیتها رودرمورداین روستا بهاطلاع عموم برسانید باامطالعه وآگاهی وتحقیق درست مطالب رو بنویسید قدمت این روستا مخصوصا بخش جنگاه بالای ۲۰۰سال است.وبقیه چیزها …

  2. درویش ازرشت گفت:

    با سلام . طرح هادی این روستا رو از کجا می تونم پیدا کنم؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.