تاریخ انتشار :پنج شنبه ۳۱ شهریور ۹۰.::. ساعت : ۴:۰۸ ق.ظ
کدخبر : 1025:: بازدید1,221:: بامدیریت:فرهاد نظری

روستای کیسم آستانه اشرفیه

شهدای روستای کیسم آستانه اشرفیه

کیسم در طول جغرافیایی ۵۶/۴۹ و عرض ۱۵/۳۷ با وسعتی حدود ۲۵۰ کیلومتر مربع در جنوب شرقی شهرستان آستانه اشرفیه واقع شده است.

مردمان روستای کیسم

مردمان این روستا افرادی مهربان و سخت کوش می باشند و در هر زمانی اماده کمک به یکدیگر و یا سایرین هستند ، کلیه ساکنین روستا در انجام امور با هم دیگر همکاری خوبی دارند و در بسیاری از امور به همدیگر کمک می کنند ، شغل اغلب مردم روستا کشاورزی به همراه دامداری و در بعضی فصل ها ماهیگیری میباشد .
مردم روستای کیسم افراد متدین و مومنی هستند و در انجام امور مذهبی هرگز کوتاهی نمی کنند ، بسیار پایبند به به اصول اخلاقی و دینی می باشند و در بسیاری از مراسم مذهبی شرکت می کنند .
همچنین نوجوانان و جوانان روستا علاقه زیادی به ورزش کردن دارند به طوری که در بسیاری از نقاط این روستا زمین فوتبال یا والیبال وجود دارد .
در اخر اینکه روستای کوچک کیسم با تمام کوچکی خود مردمانی با دلی بسیار بزرگ همچون دریا دارد .

محیط زیست و جغرافیای روستای کیسم

کیسم در طول جغرافیایی ۵۶/۴۹ و عرض ۱۵/۳۷ با وسعتی حدود ۲۵۰ کیلومتر مربع در جنوب شرقی شهرستان آستانه اشرفیه واقع شده است .
کیسم در گذشته مقر حکومت خانواده کیا بوده و در حال حاضر آرامگاه سید حسین کیا در این محل زیارتگاه مشتاقان است .
کیسم در مرکز مثلث جلگه مرکزی گیلان که رئوس آن را امام زاده هاشم ، چمخاله و انزلی تشکیل می دهند قرار گرفته و از چهار طرف به وسیله سپید رود و نهر حشمت رود احاطه شده است که به وسیله ی یک پل خشتی قدیمی در شمال و یک پل جدید در جنوب ، با دو طرف خود ارتباط پیدا می کند . پنج کیلومتر از طول ۸۰۰ کیلومتری سپید رود به صورت حرف L ، جنوب و غرب کیسم را محصور کرده است . مردم کیسم گیلک هستند و در گفتار خود گیلکی را به کار می برند و همه فارسی بلدند . بارندگی سالانه به ۱۲۰۰ میلی متر می رسد . میانگین حرارات گرمترین ماه سال ۲۱ درجه سانتی گراد و سردترین ماه سال ۶ درجه سانتی گراد است . هر سال زمستان ۲ تا ۳ بار برف می بارد که از نیم متر تجاوز نمی کند .
رود پر آب و دایمی سفیدرود ، خاک حاصل خیز و رطوبت و باران فراوان ، آب و هوای معتدل و مساعد و روح پرور ، امرار معاش در کیسم را آسان نموده که به صورت مثلی معروف در آمده است : << اگر زمانی خواستی دستت را در آب بشویی ماهی ، به خاک چنگ بزنی بادام زمینی ، بالاتر از روی خاک صیفی جات و بالاتر از آن بوته چای و باز هم بالاتر برنج و مرکبات و چون می ایستی میوه و کمی بالاتر روی ترنبار و کتام پیله ابریشم قابل استحصال و تامین معاش است . به علاوه اضافه کار خانواده ها در شب های طولانی زمشتانی صنایع دستی متنوع حصیربافی شامل : حصیر ، زیر انداز ، کلاه ، خورجین و سفره و نیز سفال سازی ، خراطی و توربافی و ساخت قایق چوبی (نو) می باشد . سپید رود بسیار خوش منظره و آرام است . کناره های بلند و نیز پست و هموار آسفالت شده ، درختان و بوته های متنوع سایه دار ، در کنار رودخانه ، فضای باز و آزاد برای ماهیگیری تفریحی ، برکه های کناره ای ، مسیر پیچ و خم دار ، جریان آب با سرعت های مختلف حتی حوضه باتلاقی در پایین محله کیسم ، سکوهای طبیعی و پل مصنوعی روی رودخانه ، این محیط پرجاذبه و متنوع را برای انواع مختلف جانوران و پرندگان به صورت مامن مناسب ، در آورده است . انواع حواصیل از جمله اگرت پرنده کاملا مشخص کناره آب است . بیشترین تغذیه و فعالیت حواصیل ها ، در گرگ و میشی هوا ، سپیده دم و شامگاه است . تجمع آن ها اغلب ما را در پیدا کردن ایستگاه ماهیگیری مناسب ، راهنمایی می کند . به علاوه اردک ها ، کشیم ، راسو ، سمور ، شغال از جانوران جالب و غالب منطقه به حساب می آیند . آرامش طبیعی رودخانه همراه با زوزه ی شغال ، غار و غور قورباغه و صدای پرندگان عجین شده است.

محصولات روستای کیسم

کیسم مهمترین مرکز کشت برنج آستانه اشرفیه ، از تولید بالایی در پیله ابریشم ، چای ، بادام زمینی ، حبوبات و صیفی جات برخوردار است ، اما از گذشته دور مهمترین منبع در آمد و ارتزاق کیسمی ها رودخانه سفید رود بوده است .
روستای کیسم دارای بهترین نوع برنج در سطح استان گیلان می باشد و دلیل ان هم وجود خاک حاصل خیز ، بارندگی مناسب ، زمین های مکانیزه شده و از همه مهمتر داشتن کشاورزانی با تجربه می باشد .
روستای کیسم علاوه بر برنج ممتاز و عالی که دارد ، دارای محصلول چای بسیار خوبی نیز می باشد که به دو شکل دستی و کارخانه ای به دست می اید .

اماکن دیدنی روستا
از جمله مکان های دیدنی روستای کیسم می توان به ساحل زیبا و ارام رود خانه سپید رود و همچنین طبیعت بکر و سر سبز ان اشاره نمود ، یکی دیگر از مکان های زیبای روستای کیسم بازار بالای محله ان می باشد .
اماکن زیارتی روستا
روستای کیسم دارای اماکن زیارتی نیز می باشد ، از جمله انها می توان به زیارتگاه اقا سید حسین کیا ، زیارتگاه اقا رکابدار و مسجد سفید اشاره کرد که هر ساله بسیاری از مشتاقان برای انجام امور مذهبی همچون عدای نظر ، زیارت اهل قبور و زیارت مقبره امام زاده اقا سید حسین کیای کیسم به این محل ها می ایند.

منبع:سایت روستانیوز

«مطالب مرتبط»

دیدگاه خود را به ما بگویید.